Каква е тайната на образованието във Финландия?
От години Финландия държи първото място в класациите по медийна просветеност, доверие в медиите и цифрови умения. Каква е тайната на просветителната система, която се счита да една от най-хубавите в света?
Децата от дребни се учат на сериозно мислене
Първокласници играят на просветителна игра, която комбинира съществени предмети като история и математика с развиването на изобретателното мислене. Образованието е измежду целите в държавната политика на Финландия, а към този момент повече от 60 години наложителен детайл в стратегиите е медийната просветеност – още от най-ранна детска възраст.
Снимка: btvnovinite.bg
„ 5-6 годишните деца имат да вземем за пример следната задача: вършат фотоси или видео по време на разходка в гората и с добавена действителност прибавят разнообразни обекти. След това записват описа си за визитата в гората – част от него е истина, само че друга не е. Накрая публикуваме тези „ приказни вести “ и децата ги споделят с родителите си. По този метод те научават, че не всичко, което виждаме в едно видео, е истина “, споделя Паиви Леппанен от финландска Национална организация по обучение.
Снимка: btvnovinite.bg
Още от детската градина в просветителната система влизат и осведомителните технологии и програмирането. Програмите се обновяват на всеки 10 години, а за задачата си сътрудничат редица обществени, частни и неправителствени организации, които създават запаси и ги дават на учителите. Помислено е и за възрастните.
Снимка: btvnovinite.bg
„ Финландските библиотеки дават насоки за усилване на цифровите умения. Например можете да отидете там с персоналния си преносим компютър или телефон и да помолите чиновниците за помощ. Те оказват подпомагане и в търсенето на информация, и в ориентирането коя информация е достоверна и коя – не “, изяснява Саара Саломаа, експерт по медийно обучение в Националения аудиовизуален институт.
Снимка: btvnovinite.bg
80% от популацията има съществени цифрови умения
80% от популацията на страната има най-малко съществени цифрови умения, а 89% споделят, че четат вести онлайн.
През годините монументът неведнъж е обект на вандалски проявиФинландия първа в света се снабдява със закон, забраняващ цензурата. Това се случва в далечната 1766 година, когато финландците са още под шведска власт. А през днешния ден съгласно проучване на института Ройтерс доверието в медиите в страната е извънредно високо – над 70%.
Сред факторите за това е и саморегулаторният орган, в който непринудено членуват съвсем всички медии.
Целта - възстановяване на настроените и благосъстоянието на посетителите„ Всеки жител може да подаде недоволство, в случай че сметне, че някой материал нарушава професионалните журналистически практики. Медийният съвет разисква има ли проблем и излиза с решение. Медията, позволила неточност, би трябвало да даде пояснение и да се извини.
Снимка: btvnovinite.bg
Тази бистрота е изтъквана от локалните като причина за високото доверие – в медиите, само че и като цяло в институциите. В обществото има консенсус, че медийната просветеност е основна за демокрацията. И неслучайно съгласно откриватели финландците са доста по-устойчиви на дезинформацията спрямо останалите европейци “, разяснява Сузанна Ахонен, експерт по медийна просветеност.