Нов обрат в ГЕРБ – пак искат правителство с премиер Борисов
От ГЕРБ още веднъж се върнаха на офертата Бойко Борисов да стане министър председател. Тази седмица водачът на партията разгласи, че се отхвърля да е министър-председател, както и че ще върне неосъществен първия изследователски мандат за държавно управление.
Обратът в ГЕРБ настъпи след вчерашната номинация от страна на ДСБ – Атанас Атанасов да стане ръководител на Народното събрание. Няколко представители на партията на Борисов през днешния ден още веднъж извадиха името му за възможен предстоящ министър председател.
От „ Продължаваме промяната – Демократична България “ (ПП-ДБ) обаче още веднъж повториха, че за тях на първо място е значима декларацията за „ хигиеничен кордон “ против ДПС-Ново начало на Делян Пеевски, която от ГЕРБ отхвърлят да подпишат. И отново дадоха сигнал, че Бойко Борисов е недопустим за министър-председател.
Сачева: Премиерът да е наложително от ГЕРБ
Ако се стигне до постоянно държавно управление, министър председателят наложително би трябвало да е от ГЕРБ. Това разяснява тази заран пред Българска национална телевизия националният представител от ГЕРБ-СДС Деница Сачева, представена от Българска телеграфна агенция.
Това, което се търси, не е ръководител на Народното събрание или длъжностен министър председател, търси се болшинство за постоянно държавно управление. И ние това предложихме – нашето предложение беше да седнем на масата за договаряния за управническо болшинство с ръководител на Народно събрание ген. Атанас Атанасов и министър председател Бойко Борисов. Явно лишава време при сътрудниците от ПП-ДБ да узреят, че няма по какъв начин да създадат каквото и да било без настоящо Народно заседание, а няма по какъв начин да има настоящо Народно заседание, в случай че няма болшинство за държавно управление, разяснява Деница Сачева.
Тя съобщи, че ГЕРБ иска да приказва за държавно управление и за болшинство за ръководство.
Като първа политическа мощ ние имаме нашите учредения и ангажимент към гласоподавателите да предложим министър-председател, който от наша позиция е Бойко Борисов. Когато седнем на масата за договаряния и забележим предложенията на отсрещната страна, както споделят в европейските институции - нищо не е контрактувано, до момента в който не е контрактувано, добави Сачева.
Депутатката съобщи, че ГЕРБ-СДС ще седне на масата на договаряния единствено в случай че има ясна поръчка за управническо болшинство „ и на този стадий не отстъпваме от това, което сме предложили първоначално “.
Тя напомни, че в случай че се беше случила ротацията, точно ген. Атанасов щеше да е ръководител на Народното събрание. Това, което ние вършим, е да продължим неща, които към този момент сме обсъждали, сподели Сачева във връзка опцията Атанас Атанасов да стане ръководител на Народното събрание.
Росен Желязков: Формула " А " и " Б "
„ Искаме да има постоянно държавно управление. Единственият баланс за това е Атанас Атанасов да е ръководител на Народното събрание, а Бойко Борисов – постоянен министър председател ”. Това съобщи пък пред Nova депутатът от ГЕРБ-СДС Росен Желязков.
„ Ако в политиката си споделил „ а ”, би трябвало да кажеш и „ б ”. Когато те са предложили Атанас Атанасов, ние споделяме Бойко Борисов. Нашето предложение не е просто от дебелоглав за това първата политическа мощ да държи на своя водач. Макар че няма нищо по-естествено. Борисов е индивидът, който може да поеме политическата отговорност в този сложен миг. Търсенето на поддръжка ще пристигна от тях. Не могат да дойдат за такава и да слагат условия. Ако държат Атанасов да е ръководител на Народното събрание, само че не одобряват формулата „ А ” и „ Б " , това значи, че желаят водач на ПП-ДБ да стане длъжностен министър председател ”, разясни той.
И добави, че в случай че до сряда няма придвижване по въпроса, още веднъж ще поддържат кандидатурата на доцент Наталия Киселова, издигната от БСП-Обединена левица.
По думите му следва да стане ясно дали Атанасов ще бъде съдружна номинация на ПП-ДБ или единствено на ДСБ.
„ Преди дни Борисов излезе с съответно предложение за развързване на политическия възел и то беше вдишване на отговорност. Това би било гаранция за мощна притегателна мощ за решаването на проблемите ”, сподели още Желязков.
На въпрос ще върнат ли първия изследователски мандат, Желязков разяснява следното: „ Това го декларирахме с ясното схващане, че формулата Атанасов и Борисов е отхвърлена. От през вчерашния ден имаме нов политически сюжет. И в случай че той стане общо предложение на ПП-ДБ и те потърсят нашата поддръжка и одобряват визията ни за политическа непоклатимост, тогава ще преразгледаме позицията си ”.
И добави, че шансът да отидем на нови избори е 50%, а този да нямаме бюджет – по-голям.
Даниел Митов: Няма по какъв начин да подпишем декларацията
Коментар пред БНР направи и зам.-председателят на ГЕРБ Даниел Митов.
Подкрепата за Атанас Атанасов е обвързвана с поддръжка за Бойко Борисов като претендент за министър председател, само че всичко може да бъде решено с договаряния, уточни депутатът.
" Появата на Атанас Атанасов за ръководител на Народното събрание е някакъв късмет да стартираме преговори и се надявам идната седмица да стартираме да развързваме възлите през кандидатури, промяна на претендентите.... Предлагам на сътрудниците от ПП-ДБ да излъчат преговорен екип и да стартираме подготовката и за лидерска среща, и за всеки един детайл от потенциално бъдещо съдружно съглашение ".
По думите му ГЕРБ не търсят различен претендент, който да предложат за министър председател на страната, освен посочения към този момент от тях водач на партията – Борисов.
Митов уточни, че не ГЕРБ " тупат топката ", а ПП-ДБ с декларацията им за хигиеничен кордон на Делян Пеевски:
" Няма по какъв начин да подпишем (декларацията), няма уважаваща себе си партия и освен в България, а и в цяла Европа, на която да и дадеш нещо, написано на листче, и да искаш да го подпише, тъй като по тази логичност ние можем да напишем наша декларация и тя може да не звучи доста прелестно за сътрудниците от ПП-ДБ. Ако желаят да реализират някакви политически планове, тогава се влиза в разговори и въз основата на това, което е към този момент контрактувано по време на договарянията, се прави декларация и тя към този момент се подписва от водачите. Такъв е естественият логаритъм на правене на политика ".
Божанов: Странно държание на ГЕРБ
Божидар Божанов от ПП-ДБ (партия „ Да, България “) отвърна от своя страна: Странно е - без условия за поддръжка за министър председател, от ГЕРБ да дават поддръжка за претендент на Българска социалистическа партия, а да не дават такава за претендент на " Демократична България ".
" Въпросът за ръководителя на Народното събрание можеше да бъде разплетен от тематиката с министър председател и управническо болшинство, защото действително първата политическа мощ извънредно доста се забави, умишлено или не, с процеса по някакъв опит да образува държавно управление. Тя дори през седмицата се отхвърли от първия мандат. Сега може би би трябвало да разбираме, че се е върнала към концепцията. Нека да формулират по-ясна идея ", разяснява той.
" Въртим се в кръг "
Въртим се в кръг, уточни депутатът и още веднъж повтори, че биха водили диалози за осъществяване на мандатите с всички, без " Възраждане " и ДПС-Ново начало, които за него са значителен риск за страната. Според Божанов сега се търси форматът, в който това може да се случи.
На въпрос за предложение за министър председател, той уточни, че през цялата предизборна акция са говорили за равноотдалечен претендент. За да имаме взаимно доверие в този министър председател, той не би трябвало да е ярка политическа фигура, съобщи депутатът, с което в действителност отхвърли вид Бойко Борисов да бъде утвърден за министър-председател.
Според Божанов, когато сложиш ултимативно на масата на договарянията Борисов да е министър председател, това взривява разговора. Депутатът напомни, че и Има Такъв Народ и Българска социалистическа партия също не утвърждават водача на ГЕРБ за министър-председател. А това са другите две партии, които Бойко Борисов вкара във вероятната формула за ръководство.
" Най-вече за нас е значимо изолирането на господин Пеевски и неговото въздействие в контролните механизми в страната ", заявява той.
За ПП-ДБ остава най-съществен кордонът против Пеевски
По думите му декларацията на ПП-ДБ за санитарния кордон е инструмент за определяне на съществуване на такова болшинство. " И оттова да можем да тръгнем за образуване на действително болшинство, което да в профил Пеевски ", изясни Божанов и уточни:
" Това, което са питали Конституционния съд сътрудниците от ГЕРБ, не е това, което ние предлагаме. Ние предлагаме посредством гласоподаване на болшинството народни представители да не бъдат дадени управителни позиции на една или друга политическа мощ, в тази ситуация ДПС-НН ".
Според него ограничението на въздействието на Пеевски минава през постоянно ръководство:
" С няколко законови промени, били те значими и наложителни – да вземем за пример прекъсването на избора на Борислав Сарафов за 7 години, ние не решаваме трайните проблеми – най-вероятно би бил конфигуриран идващ Сарафов. Или в антикорупционната комисия нямаме учредения да считаме, че в случай че сменим Антон Славчев, останалите членове няма да спомагат на Пеевски. Нужно е ръководство, с цел да може трайно да бъде извадено въздействието на Пеевски. Но като първа стъпка сме сложили декларацията, с цел да забележим дали има път напред ".
По думите му са нужни систематични решения в правосъдната власт и нов Висш правосъден съвет (ВСС). За него трайното решение е преди всичко промяна на Висш съдебен съвет при транспарантна процедура, тъй че там да влязат хора, които не са " квота на Пеевски ", след това избор на нов основен прокурор. Но също така и инспектиране на Закона за правосъдната власт, добави депутатът от ПП-ДБ и акцентира, че за всичко това се изисква постоянно ръководство.
За него изборът на ръководител на Народно събрание е толкоз сложен, тъй като няма образувано болшинство. Ако има такова, тогава промяната на регулатори би станала по-лесно, счита той и напомни:
" Сглобката се счупи сега, в който действително стигнахме до решението – попълняме ли Висш съдебен съвет без квота на Пеевски. Това ни беше отказано тогава. Надяваме се този път да стигнем до решение, че Висш съдебен съвет не може да има квота на Пеевски ".
Божидар Божанов посочи, че нямат доста условия и ги заключи в едно изречение: " Премахване на корупционните въздействия в трите управляващи, които сега са съсредоточени към Пеевски ".
Ако едно ръководство е под въздействието на Пеевски, то няма по какъв начин да реализира трайни решения на значимите проблеми на хората, безапелационен бе той.
Според него първо би трябвало да има лидерска среща, с цел да се уточнят кардиналните единодушия по целите. Чак по-късно можело да се разискват съответни други въпроси.
" Всички сега сме в една лодка и тя се цялостни с вода ", разяснява депутатът.
Той в действителност удостовери, че номинацията на Атанас Атанасов от страна на партия ДСБ все още не е утвърдена в границите на обединението ПП-ДБ.
Предложението ще бъде разисквано на парламентарна група, което е форматът за взимане на този тип решения, уточни Божидар Божанов.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Обратът в ГЕРБ настъпи след вчерашната номинация от страна на ДСБ – Атанас Атанасов да стане ръководител на Народното събрание. Няколко представители на партията на Борисов през днешния ден още веднъж извадиха името му за възможен предстоящ министър председател.
От „ Продължаваме промяната – Демократична България “ (ПП-ДБ) обаче още веднъж повториха, че за тях на първо място е значима декларацията за „ хигиеничен кордон “ против ДПС-Ново начало на Делян Пеевски, която от ГЕРБ отхвърлят да подпишат. И отново дадоха сигнал, че Бойко Борисов е недопустим за министър-председател.
Сачева: Премиерът да е наложително от ГЕРБ
Ако се стигне до постоянно държавно управление, министър председателят наложително би трябвало да е от ГЕРБ. Това разяснява тази заран пред Българска национална телевизия националният представител от ГЕРБ-СДС Деница Сачева, представена от Българска телеграфна агенция.
Това, което се търси, не е ръководител на Народното събрание или длъжностен министър председател, търси се болшинство за постоянно държавно управление. И ние това предложихме – нашето предложение беше да седнем на масата за договаряния за управническо болшинство с ръководител на Народно събрание ген. Атанас Атанасов и министър председател Бойко Борисов. Явно лишава време при сътрудниците от ПП-ДБ да узреят, че няма по какъв начин да създадат каквото и да било без настоящо Народно заседание, а няма по какъв начин да има настоящо Народно заседание, в случай че няма болшинство за държавно управление, разяснява Деница Сачева.
Тя съобщи, че ГЕРБ иска да приказва за държавно управление и за болшинство за ръководство.
Като първа политическа мощ ние имаме нашите учредения и ангажимент към гласоподавателите да предложим министър-председател, който от наша позиция е Бойко Борисов. Когато седнем на масата за договаряния и забележим предложенията на отсрещната страна, както споделят в европейските институции - нищо не е контрактувано, до момента в който не е контрактувано, добави Сачева.
Депутатката съобщи, че ГЕРБ-СДС ще седне на масата на договаряния единствено в случай че има ясна поръчка за управническо болшинство „ и на този стадий не отстъпваме от това, което сме предложили първоначално “.
Тя напомни, че в случай че се беше случила ротацията, точно ген. Атанасов щеше да е ръководител на Народното събрание. Това, което ние вършим, е да продължим неща, които към този момент сме обсъждали, сподели Сачева във връзка опцията Атанас Атанасов да стане ръководител на Народното събрание.
Росен Желязков: Формула " А " и " Б "
„ Искаме да има постоянно държавно управление. Единственият баланс за това е Атанас Атанасов да е ръководител на Народното събрание, а Бойко Борисов – постоянен министър председател ”. Това съобщи пък пред Nova депутатът от ГЕРБ-СДС Росен Желязков.
„ Ако в политиката си споделил „ а ”, би трябвало да кажеш и „ б ”. Когато те са предложили Атанас Атанасов, ние споделяме Бойко Борисов. Нашето предложение не е просто от дебелоглав за това първата политическа мощ да държи на своя водач. Макар че няма нищо по-естествено. Борисов е индивидът, който може да поеме политическата отговорност в този сложен миг. Търсенето на поддръжка ще пристигна от тях. Не могат да дойдат за такава и да слагат условия. Ако държат Атанасов да е ръководител на Народното събрание, само че не одобряват формулата „ А ” и „ Б " , това значи, че желаят водач на ПП-ДБ да стане длъжностен министър председател ”, разясни той.
И добави, че в случай че до сряда няма придвижване по въпроса, още веднъж ще поддържат кандидатурата на доцент Наталия Киселова, издигната от БСП-Обединена левица.
По думите му следва да стане ясно дали Атанасов ще бъде съдружна номинация на ПП-ДБ или единствено на ДСБ.
„ Преди дни Борисов излезе с съответно предложение за развързване на политическия възел и то беше вдишване на отговорност. Това би било гаранция за мощна притегателна мощ за решаването на проблемите ”, сподели още Желязков.
На въпрос ще върнат ли първия изследователски мандат, Желязков разяснява следното: „ Това го декларирахме с ясното схващане, че формулата Атанасов и Борисов е отхвърлена. От през вчерашния ден имаме нов политически сюжет. И в случай че той стане общо предложение на ПП-ДБ и те потърсят нашата поддръжка и одобряват визията ни за политическа непоклатимост, тогава ще преразгледаме позицията си ”.
И добави, че шансът да отидем на нови избори е 50%, а този да нямаме бюджет – по-голям.
Даниел Митов: Няма по какъв начин да подпишем декларацията
Коментар пред БНР направи и зам.-председателят на ГЕРБ Даниел Митов.
Подкрепата за Атанас Атанасов е обвързвана с поддръжка за Бойко Борисов като претендент за министър председател, само че всичко може да бъде решено с договаряния, уточни депутатът.
" Появата на Атанас Атанасов за ръководител на Народното събрание е някакъв късмет да стартираме преговори и се надявам идната седмица да стартираме да развързваме възлите през кандидатури, промяна на претендентите.... Предлагам на сътрудниците от ПП-ДБ да излъчат преговорен екип и да стартираме подготовката и за лидерска среща, и за всеки един детайл от потенциално бъдещо съдружно съглашение ".
По думите му ГЕРБ не търсят различен претендент, който да предложат за министър председател на страната, освен посочения към този момент от тях водач на партията – Борисов.
Митов уточни, че не ГЕРБ " тупат топката ", а ПП-ДБ с декларацията им за хигиеничен кордон на Делян Пеевски:
" Няма по какъв начин да подпишем (декларацията), няма уважаваща себе си партия и освен в България, а и в цяла Европа, на която да и дадеш нещо, написано на листче, и да искаш да го подпише, тъй като по тази логичност ние можем да напишем наша декларация и тя може да не звучи доста прелестно за сътрудниците от ПП-ДБ. Ако желаят да реализират някакви политически планове, тогава се влиза в разговори и въз основата на това, което е към този момент контрактувано по време на договарянията, се прави декларация и тя към този момент се подписва от водачите. Такъв е естественият логаритъм на правене на политика ".
Божанов: Странно държание на ГЕРБ
Божидар Божанов от ПП-ДБ (партия „ Да, България “) отвърна от своя страна: Странно е - без условия за поддръжка за министър председател, от ГЕРБ да дават поддръжка за претендент на Българска социалистическа партия, а да не дават такава за претендент на " Демократична България ".
" Въпросът за ръководителя на Народното събрание можеше да бъде разплетен от тематиката с министър председател и управническо болшинство, защото действително първата политическа мощ извънредно доста се забави, умишлено или не, с процеса по някакъв опит да образува държавно управление. Тя дори през седмицата се отхвърли от първия мандат. Сега може би би трябвало да разбираме, че се е върнала към концепцията. Нека да формулират по-ясна идея ", разяснява той.
" Въртим се в кръг "
Въртим се в кръг, уточни депутатът и още веднъж повтори, че биха водили диалози за осъществяване на мандатите с всички, без " Възраждане " и ДПС-Ново начало, които за него са значителен риск за страната. Според Божанов сега се търси форматът, в който това може да се случи.
На въпрос за предложение за министър председател, той уточни, че през цялата предизборна акция са говорили за равноотдалечен претендент. За да имаме взаимно доверие в този министър председател, той не би трябвало да е ярка политическа фигура, съобщи депутатът, с което в действителност отхвърли вид Бойко Борисов да бъде утвърден за министър-председател.
Според Божанов, когато сложиш ултимативно на масата на договарянията Борисов да е министър председател, това взривява разговора. Депутатът напомни, че и Има Такъв Народ и Българска социалистическа партия също не утвърждават водача на ГЕРБ за министър-председател. А това са другите две партии, които Бойко Борисов вкара във вероятната формула за ръководство.
" Най-вече за нас е значимо изолирането на господин Пеевски и неговото въздействие в контролните механизми в страната ", заявява той.
За ПП-ДБ остава най-съществен кордонът против Пеевски
По думите му декларацията на ПП-ДБ за санитарния кордон е инструмент за определяне на съществуване на такова болшинство. " И оттова да можем да тръгнем за образуване на действително болшинство, което да в профил Пеевски ", изясни Божанов и уточни:
" Това, което са питали Конституционния съд сътрудниците от ГЕРБ, не е това, което ние предлагаме. Ние предлагаме посредством гласоподаване на болшинството народни представители да не бъдат дадени управителни позиции на една или друга политическа мощ, в тази ситуация ДПС-НН ".
Според него ограничението на въздействието на Пеевски минава през постоянно ръководство:
" С няколко законови промени, били те значими и наложителни – да вземем за пример прекъсването на избора на Борислав Сарафов за 7 години, ние не решаваме трайните проблеми – най-вероятно би бил конфигуриран идващ Сарафов. Или в антикорупционната комисия нямаме учредения да считаме, че в случай че сменим Антон Славчев, останалите членове няма да спомагат на Пеевски. Нужно е ръководство, с цел да може трайно да бъде извадено въздействието на Пеевски. Но като първа стъпка сме сложили декларацията, с цел да забележим дали има път напред ".
По думите му са нужни систематични решения в правосъдната власт и нов Висш правосъден съвет (ВСС). За него трайното решение е преди всичко промяна на Висш съдебен съвет при транспарантна процедура, тъй че там да влязат хора, които не са " квота на Пеевски ", след това избор на нов основен прокурор. Но също така и инспектиране на Закона за правосъдната власт, добави депутатът от ПП-ДБ и акцентира, че за всичко това се изисква постоянно ръководство.
За него изборът на ръководител на Народно събрание е толкоз сложен, тъй като няма образувано болшинство. Ако има такова, тогава промяната на регулатори би станала по-лесно, счита той и напомни:
" Сглобката се счупи сега, в който действително стигнахме до решението – попълняме ли Висш съдебен съвет без квота на Пеевски. Това ни беше отказано тогава. Надяваме се този път да стигнем до решение, че Висш съдебен съвет не може да има квота на Пеевски ".
Божидар Божанов посочи, че нямат доста условия и ги заключи в едно изречение: " Премахване на корупционните въздействия в трите управляващи, които сега са съсредоточени към Пеевски ".
Ако едно ръководство е под въздействието на Пеевски, то няма по какъв начин да реализира трайни решения на значимите проблеми на хората, безапелационен бе той.
Според него първо би трябвало да има лидерска среща, с цел да се уточнят кардиналните единодушия по целите. Чак по-късно можело да се разискват съответни други въпроси.
" Всички сега сме в една лодка и тя се цялостни с вода ", разяснява депутатът.
Той в действителност удостовери, че номинацията на Атанас Атанасов от страна на партия ДСБ все още не е утвърдена в границите на обединението ПП-ДБ.
Предложението ще бъде разисквано на парламентарна група, което е форматът за взимане на този тип решения, уточни Божидар Божанов.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg
КОМЕНТАРИ




