Пет неща, които трябва да знаете, преди да гледате Евровизия
От геополитическа драма до пламенната гей почитател база, минавайки през въпроси, като - Как Австралия може да взе участие?
В идващите редове можете да прочетете пет обстоятелството за европейският конкурс за ария, който тази година се организира в Португалия за първи път.
[b]Рекорд на Гинес[/b]
Конкурсът стартира през 1956 година за сливане на Европа след Втората международна война. Тогава той носи наименованието „ Гранд при на Европа ”. Той се състои всяка година оттогава, което го прави най-дълго траялия интернационален ефирен конкурс съгласно върховете на Гинес. Има и други годишни музикални състезания, които предшестват Евровизия, само че нито един от тях не се излъчва в телевизионния ефир. Често определян като най-голямото не спортно телевизионно събитие в света уредниците плануват, че тазседмичните полуфинали и финали в Лисабон ще имат общо публика от към 200 милиона фенове.
[b]Големите пет… и Австралия[/b]
Петимата най-големи вносители в бюджета на Европейският съюз за радио и телевизия, които и ръководят Евровизия, се класират автоматизирано за финала, дружно с домакина на събитието, който се трансформира всяка година. Големите пет са Англия, Германия, Франция, Италия и Испания.
Въпреки че Австралия е на другия завършек на света, там състезанието става доста известен от 1980-та година, поради обстоятелството, че доста хора в страната имат европейски корени. През 2015-та година Европейският съюз за радио и телевизия се съгласява да разреши на страната да взе участие.
Първоначално присъединяване на страната беше оповестено като еднократно събитие, само че Австралия взима присъединяване в състезанието всяка година от 2015-та година През 2016-та година даже съумяват да приключи на второ място, когато страната е показана от родената в Южна Корея певица Дами Им.
[b]АББА[/b]
С изключение на шведската група АББА, които завоюваха състезанието през 1974 с песента си „ Ватерло ”, успеха на този състезанието не ти дава гаранция за интернационален триумф.
[b]Геополитика[/b]
Замислена по време на Студената война, Евровизия постоянно е била колкото геополитическа драма, толкоз и музикална.
Миналата година Украйна не искаше да пусне представителя на Русия да влезе в страната поради разногласието сред Киев и Москва за анексирания от Русия Крим. Конкурсът към този момент беше нараснал напрежението сред двете страни, откакто предната година участничката на Украйна завоюва състезанието с песента „ 1944 ” – ария за всеобщото изселване на кримски татари и от режима на Сталин по времето на Втората международна война.
Много дипломатически произшествия са се случвали по-време на състезанието, като през 1969-та година, когато Австрия бойкотира състезанието, тъй като е щял да се организира в ръководената от диктатора военачалник Франциско Франко Испания. Или като отхвърли на Армения да взе участие през 2012 година поради това, че състезанието се организира в прилежащата неприятелска страна Азербайджан.
В някой други случаи, с цел да се избегнат политически напрежения, участници са били спирани или са били молени да трансформират песните си.
[b]Гей фенове[/b]
С огромното си наличие на кич, състезанието е от много време известен измежду гей общностите, а знамената с цветовете на дъгата, които съставляват правата на гейовете, са много постоянно срещана панорама на финалите дружно с тези на страните участници.
Всяка година гей клубове и питейни заведения в цяла Европа следят участниците на полуфиналните и финалните концерти онлайн.
В навечерието на финала тази събота най-големият бар в Лисабон – "Тръмпс" - ще има тематични Евровизия празненства, на които ще бъдат цялостни с чужденци, пристигнали за състезанието./АФП
Източник: bgnes.com
КОМЕНТАРИ