Изкуственият интелект върви като оная с косата из IT сектора и покосява хиляди пъпчиви телефонисти
От Facebook профила на Петър Кичашки, правист и изпълнителен шеф на Института за съвременна политика
Животът е занимателна работа. Преди десетина години разните IT-та се подиграваха на служащите, че им закриват работните места по фабриките и ги призоваваха да се научат да пишат код. И Обама, и Байдън призоваваха за същото. Научете се да кодвате, споделяха. Не ви би трябвало да работите в мините, добавяха умно.
Днес изкуственият разсъдък върви като оная с косата из IT бранша и покосява хиляди пъпчиви телефонисти, които се вживяваха на огромни IT-та. Този развой единствено ще се ускорява. Колкото по-стартова е работата в тоя бранш, толкоз по-малко евентуално ще става на нея да бъдат наемани хора.
И тъй като животът е занимателна работа, в този момент иде време да отправим един колективен апел към оставащите без работа IT-та. Научете се да заварявате. Научете се да боравите с ВиК. Научете се да лепите плочки. Научете се да управлявате екскаватор. За всички тези работи има голямо търсене и заплатите са положителни.
Колелото на времето се върти, по Робърт Джордан. И колкото повече се върти, толкоз повече всичко се трансформира, единствено с цел да си остане същото.
FaceBookTwitterPinterest




