От Фейсбук профила на Лъчезар БорисовЗа първите пет месеца на

...
От Фейсбук профила на Лъчезар БорисовЗа първите пет месеца на
Коментари Харесай

България стана три пъти по зависима икономически от Русия

От Facebook профила на Лъчезар Борисов

За първите пет месеца на годината България стана три пъти по подвластна стопански от Русия, съпоставено с година по-рано

Диверсификацията на доставките докара до приключване на над 3 милиарда лева повече към Руската федерация

През миналата седмица Българска народна банка разгласява новата си икономическа прогноза, от която стана ясно, че Брутният вътрешен продукт ще нарасне с по-малко от 2%. Стана ясно също, че приносът на чистия експорт към Брутният вътрешен продукт се утежнява и че ще имаме растеж на негативното салдо по настоящата сметка на платежния баланс, което от своя страна значи приключване на финансов запас от българската стопанска система.

На къде в действителност изтичат парите от българската стопанска система сега?

На 13.07.2022 година Национален статистически институт разгласява данните за стокообмена на страната за интервала януари-април 2022 година, както и данните за стокообмена със страни, отвън Европейски Съюз (трети страни), за интервала януари-май 2022, съпоставени със същия интервал на миналата година.

Национален статистически институт ни сподели следното:

• Общо износът за първите четири месеца на годината е повишен в номинално изражение с 33.6%, до момента в който вносът нараства с 40.5%. Така комерсиалното салдо се утежнява с близо 2 милиарда лева, съпоставено с година по-рано. Това от своя страна удостоверява утежняването на външното показване на страната и приносът на чистия експорт към създавания Брутният вътрешен продукт.

• В същото време, още веднъж по данни на Национален статистически институт, за интервала януари-април 2022 година негативното комерсиално салдо с Русия е достигнало 3.74 милиарда лева при 1.27 милиарда лева година по-рано. Влошаването на комерсиалното салдо с Руската федераци
Източник: tribune.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР