От 5 май 2026 година Автогара "Юг" в град Пловдив ще промени своя статут и ще функционира като платен паркинг. Тази трансформация е част от по-широки промени в транспортната инфраструктура на града, включващи и затварянето на Автогара "Север" от 1 май 2026 година. Закриването на "Север" е предвидено с цел освобождаване на терен за изграждането на жилищен комплекс, което ще доведе до пренасочване на пътникопотока и автобусните линии. Преобразуване на Автогара "Юг" в платен паркинг
Решението за превръщането на Автогара "Юг" в платен паркинг влиза в сила от 5 май. До тази дата обектът е функционирал като ключов транспортен възел за междуградски и международни автобусни линии, обслужващи южната част на страната. С новия си статут, Автогара "Юг" ще предлага места за паркиране срещу заплащане, което може да облекчи недостига на паркоместа в района, но същевременно ще наложи преместване на всички автобусни превозвачи, които до момента са използвали съоръжението. Това налага преразглеждане на маршрутите и спирките на автобусите, както и информиране на гражданите за новите локации за качване и слизане. Промяната може да доведе до временно затруднение за пътниците, които трябва да се ориентират към алтернативни автогари или спирки. Закриване на Автогара "Север" за жилищно строителство
Паралелно с промените около Автогара "Юг", от 1 май Автогара "Север" официално прекратява своята дейност. Основната причина за затварянето е предстоящото строителство на жилищен комплекс на мястото на сегашната автогара. Този проект е част от градоустройствените планове за развитие на Пловдив и предвижда трансформация на терена от транспортен възел в жилищна зона. Закриването на "Север" ще засегне значителен брой пътници и превозвачи, които са обслужвали северните направления. Очаква се автобусните линии, опериращи от "Север", да бъдат пренасочени към други съществуващи автогари в града или към новообособени временни спирки, което изисква координирани действия от страна на общинските власти и транспортните компании. Въздействие върху транспортната мрежа на Пловдив
Двете промени – превръщането на Автогара "Юг" в паркинг и закриването на Автогара "Север" – представляват значително преструктуриране на транспортната инфраструктура в Пловдив. Тези действия ще доведат до преразпределение на пътникопотока и натоварването между останалите автогари в града. Очаква се повишено натоварване на Автогара "Родопи" и други съществуващи терминали. Необходимо е да се предвидят адекватни мерки за справяне с увеличеното търсене на услуги на другите терминали, както и за осигуряване на удобен достъп за пътниците. Общинските власти и транспортните оператори са изправени пред задачата да осигурят плавен преход и да минимизират неудобствата за гражданите, като предоставят ясна и навременна информация за всички промени в разписанията и местата за отпътуване и пристигане на автобусите. Дългосрочният ефект от тези промени върху градския транспорт и мобилността на населението предстои да бъде наблюдаван.
Източник: novini247.com
КОМЕНТАРИ




