Въвеждат отново предплатени карти за градския транспорт във Варна

...
От 30 април 2026 г. във Варна се възстановява системата
Коментари Харесай

От 30 април 2026 г. във Варна се възстановява системата за предплатени карти за градския транспорт. Инициативата, предприета от общинския транспортен оператор, има за цел да предложи на пътниците допълнителни и гъвкави възможности за заплащане на пътуванията в градската мрежа. Новите карти ще позволяват зареждане с пакети от 5 до 25 евро, които ще се конвертират в кредити за пътуване.

Детайли за новата система

Възстановените предплатени карти ще функционират на принципа на предварително закупени пакети от кредити. Пътниците ще имат възможност да избират между няколко опции за зареждане, съобразени с различни нужди и честота на ползване на градския транспорт. Предвидените пакети са на стойност от 5 до 25 евро. За всеки зареден пакет ще се получава съответен брой кредити, които ще се използват за валидиране на пътуванията. Конкретно, при зареждане на картата със сума от 5 евро, потребителят ще получава 10 кредита. При избор на пакет от 10 евро, ще бъдат предоставени 20 кредита. Зареждане от 15 евро ще осигурява 30 кредита, а пакетът от 20 евро ще включва 40 кредита. Максималната предвидена опция е зареждане на стойност 25 евро, срещу която ще се получават 50 кредита. Тази структура позволява на пътниците да оптимизират разходите си за транспорт, като по-големите пакети могат да предложат по-изгодна цена на кредит. Очаква се местата за закупуване и презареждане на картите да бъдат обявени допълнително от общинския транспортен оператор, но обичайната практика включва каси на транспортни дружества, определени търговски обекти и възможност за онлайн зареждане.

Предимства за пътниците и градската среда

Въвеждането на предплатените карти се очаква да донесе редица предимства както за индивидуалните пътници, така и за цялостната ефективност на градския транспорт във Варна. Едно от основните предимства е повишеното удобство. Пътниците вече няма да се налага да носят точна сума в брой за всеки билет или да се притесняват за закупуването на билети на място. Предварителното зареждане на картата опростява процеса на пътуване и спестява време. Освен удобството, системата с кредити може да предложи и потенциални икономии за редовните ползватели на градския транспорт. Често предплатените пакети са структурирани така, че да предоставят по-изгодни условия за пътуване в сравнение с цената на еднократен билет. Това може да стимулира по-широкото използване на обществения транспорт, което от своя страна допринася за намаляване на трафика, задръстванията и емисиите на вредни газове в градската среда. По-бързото валидиране на пътуванията с карти също така ще съкрати времето за престой на превозните средства по спирките, подобрявайки общата пунктуалност на разписанията.

Интеграция и бъдещи перспективи

Предплатените карти ще функционират като допълнителна опция за заплащане, съществуваща паралелно с вече установените методи, като закупуване на еднократни билети от водача или от автомати, както и използването на абонаментни карти. Този подход осигурява гъвкавост и избор за всички категории пътници, без да налага промени за тези, които предпочитат други начини на плащане. Въвеждането на тази система е част от по-широките усилия за модернизация на градския транспорт във Варна. Подобни системи са успешно внедрени в множество европейски градове, където допринасят за по-ефективното управление на пътникопотока и подобряване на качеството на услугата. Очаква се в бъдеще да бъдат разгледани и възможности за разширяване на функционалността на картите, включително интеграция с други услуги или въвеждане на мобилни приложения за управление на сметката и зареждане. Целта е да се осигури съвременна, достъпна и удобна транспортна услуга за жителите и гостите на морската столица.
Източник: novini247.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР