От 10-месечна възраст до постъпване в първи клас децата у

...
От 10-месечна възраст до постъпване в първи клас децата у
Коментари Харесай

Предложение: От 10-месечна възраст да започва детската градина

От 10-месечна възраст до постъпване в първи клас децата у нас ще посещават детска градина, а страната ще приготви нов учебен стандарт за ранно детско развиване. Това е заложено в законопроект, импортиран от депутати от разнообразни политически обединения – Демократична България, ГЕРБ-СДС, " Продължаваме промяната " и " Български напредък ". С него яслената грижа се трансферира напълно в детските градини, а детските ясли получават статут на детски градини, под шапката на просветителното министерство. Новите текстове провокираха опасения измежду шефове на общински детски ясли, а наставнически организации се оповестиха за по този начин плануваната промяна

Детската градина става институция, в която ще се отглеждат, възпитават, социализират и образоват деца от 10-месечна възраст до постъпването им в 1 клас. До 3 години те ще бъдат в яслена група, а по-късно – в група за предучилищна подготовка. Това е есенцията на законопроекта, импортиран от представители на четири парламентарни обединения. Сред вносителите е Елисавета Белобрадова от Демократична България. Според нея страната ни е единствената страна без приложена рамка за ранно детско развиване. А с цел да бъде тази рамка единна, е нужно всички институции, които се грижат за децата и ги образоват, да са под една шапка. В бъдеще това ще е Министерството на образованието.

" Имаме нужда системата да бъде обединена. Необходимо е да има осъвременяване на образованието, съгласно с трендовете, които модерна Европа е възприела. Целта е да обединим всички детски заведения и да имаме единна система за развъждане, образование и обучение на децата ". 

Яслената грижа се резервира, в системата остават и медицинските експерти, разясни Белобрадова пред БНР.

" Там, където не могат да бъдат заети от медицински експерти, ще могат да бъдат наемани и педагози, които са минали образование ".

Директори на независими общински детски ясли от страната показаха терзанието си от импортираните промени и ги разтълкуваха като изтриване на яслите, което ще лиши децата от условия за развъждане, съгласно тях близки до домашната среда. Те са учудени, че никой не е потърсил мнението им, а обяснението, че медицинските експерти ще останат да работят в яслените групи като част от детска градина, не ги успокоява. Миролюба Станоева, която е шеф на 51-ва детска ясла в София, счита, че не биха ги запазили.

" Ако бъде непокътнат медицински експерт, ще бъде на основата на организацията в детските градини. Но нашите деца изискват непрестанно наблюдаване и характерно обгрижване, което не може да бъде предоставено от 8 до 16 часа. Медицинските сестри би трябвало да си бъдат в групите ".

Медицинските експерти също по този начин се грижат за вярното хранене на най-малките, наблюдават за физическото и психическото им развиване, допълни Станоева. На друго мнение е Яна Алексиева от асоциация Родители – една от организациите, подкрепящи предлагането за промяна.

" Със сигурност медицинско лице, което да следи  и прави профилактика, би било потребно безпределно доста и за родителите. Но за 10-месечни здрави бебета няма потребност ".

Според Миролюба Станоева и нейни сътрудници шефове, вносителите на законопроекта не познават работата в детските ясли.

" Те не са просто забавачници. Откакто съществува работата с тях, планува проведени занимания и развиването на уменията на децата-говорни, двигателни и когнитивни. В яслата се слага начален обществен опит ".

И не отхвърлят, че сегашната система има недостатъци.

" Може би неналичието на други медицински експерти, които да влязат при нас-психолози, такива, които се занимават се с двигателния уред на децата и повече външни профилактични действия "

Грижата от 0 до 3 години е основна за детското развитие – още един мотив, с който Яна Алексиева изяснява нуждата от промяна.

" През годините постоянно ни е тормозило, че децата просто са отглеждани в границите на 8 часа, а не в допир с разнообразни специалисти и експерти ".

По данни на националната статистика към края на предходната година у нас са работили 833 детски ясли и яслени групи в детски градини с близо 33 хиляди места. Малко над 3600 са медицинските експерти в тях, над 90 % медицински сестри, а 4100 са немедицински личен състав. Да се усили броят на хората, които работят с децата в ранна възраст, да се вдигнат разноските за тях и да си  повиши броят на обхванатите деца от най-малка възраст, е измежду предстоящите резултати от готвената смяна, изясни депутатът Елисавета Белобрадова.

" Да може да стигнем до повече деца, за които да се грижим "

И до момента в който Миролюба Станоева вижда в тази промяна опит да се реши казуса с дефицита на медицински фрагменти в яслената грижа, съгласно Яна Алексиева основен въпрос, който би трябвало да се наблюдава, е какви експерти ще се занимават в бъдеще с ранната грижа за децата.  А Елисавета Белобрадова чака в идващите две години да се развие началото на новата рамка.
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР