Столична община забранява отоплението на дърва и въглища в 9 столични района от 1 януари 2025 г.
От 1 януари 2025 година влиза в действие зоната за ниски излъчвания за битово отопление, което значи, че ще има възбрана за горене и потребление на печки на дърва и въглища в 9 столични региона. Това са Оборище, Средец, Красно село, Изгрев, Илинден, Студентски, Възраждане, Лозенец и Триадица. Това заяви заместник-кметът по направление " Зелена система, екология и земеползване " Надежда Бобчева при откриването на кръгла маса " Повече комфорт за по-чист въздух ", която се организира в София.
По данни на Столична община това би засегнало към 1660 семейства, които живеят в тези региони.
Бобчева, представена от Българска телеграфна агенция, посочи, че зоните за ниски излъчвания са инструмент, който неотдавна се употребява от Столична община.
Заместник-кметът напомни, че за първи път от 1 декември 2023 година до 29 февруари тази година беше въведена зона за ниски излъчвания за автомобилния трафик в центъра на София. Не са били регистрирани обаче приемливи резултати.
От тази неделя, 1 декември, обаче още веднъж ще бъдат въведени зони за ниски излъчвания. Тази година, с изключение на замърсяващите коли от първа категория, ще бъдат включени и тези от втората екокатегория. Това ще важи до 28 февруари 2025 година, добави Бобчева.
Програми за замяна на уреди
В момента Столична община извършва няколко плана за замяна на отоплителни уреди с екологични други възможности. Един от тях е по стратегия LIFE, която обгръща избрани региони, най-вече периферни обитаеми места и квартали. Заместник-кметът осведоми, че все още към 2500 семейства към този момент са се възползвали от опцията. Амбицията е броят им да доближи съвсем 4800. Този план ще завърши следващата година.
Освен това общината извършва и различен план по стратегия " Околна среда ", който обгръща цялата територия на Столичната община. Новите други възможности включват термопомпи, фотоволтаични системи и други енергийно ефикасни решения. Всеки, който желае, може да кандидатства посредством уеб страницата на общината. Интересът към тази стратегия е огромен - досега са подадени 2457 предварителни заявки, добави Бобчева.
Контрол и наказания
Във връзка със зоните за ниски излъчвания са планувани и наказания при нарушавания. За физически лица санкциите варират сред 50 и 200 лв., а за юридически лица - от 1000 до 2000 лв.. Заместник-кметът акцентира, че задачата не е да се глобяват жителите, а да се подтиква прекосяването към по-екологични уреди. " Това е нашата цел да сменим уредите, тъй като това е пътят да можем да реализираме по-чист въздух ", посочи Надежда Бобчева.
FaceBookTwitterPinterest