От 1 януари 2023 г. родителите ще могат да ползват

...
От 1 януари 2023 г. родителите ще могат да ползват
Коментари Харесай

От януари догодина: Родителите с болничен за деца до 12 г. под карантина

От 1 януари 2023 година родителите ще могат да употребяват болничен за гледане на здрави деца до 12-годишна възраст, сложени под карантина. Това взеха решение депутатите дефинитивно с гласуваните в едно пленарно съвещание на първо и второ четене промени в Закона за здравето.
На първо четене депутатите гласоподаваха измененията с 216 гласа "за " и един срещу. Вносители на законопроекта за промени в Закона за здравето са доктор Силви Кирилов ( "Има подобен народ ") и група народни представители, измежду които и депутати от "Продължаваме Промяната ".
Д-р Антон Тонев ( "Продължаваме Промяната "), който е измежду вносителите, предложи промените, признати на първо четене, да бъдат гласувани и на второ четене в границите на днешното пленарно съвещание. Д-р Тонев уточни, че сред първо и второ четене не са били направени основни промени. Той разясни, че има едно само техническо предложение по отношение на датата на влизане в действие на законопроекта.
В хода на разискванията доктор Силви Кирилов направи публицистичната корекция точно за датата на влизане в действие на законопректа - вместо 1 юли 2022 година, каквото бе първичното предложение - 1 януари 2023 година Д-р Кирилов уточни, че прави публицистичната корекция по отношение на постъпили мнения на Министерството на финансите и на Националния застрахователен институт за липса на обезпечени средства в актуализацията на бюджета.
Законопроектът цели да запълни съществуващата законодателна празнина в Закона за здравето, надлежно в Кодекса на труда и Кодекса на общественото обезпечаване, във връзка с краткотрайната нетрудоспособност за гледане на крепко дете, сложено под карантина. Вносителите означават, че съгласно законодателството „ детско заведение “ се отнася към деца до 7-годишна възраст. Така в обсега не попадат учебните заведения, което основава неспособност за родителите на деца до 12-годишна възраст да употребяват болничен за здрави деца, сложени под карантина. Вносителите изясняват, че съгласно Закона за протекция на детето до 12-годишна възраст децата не могат да бъдат оставяни под контрол. Затова се предлага в спомагателните разпореждания за Закона за здравето да се включат и учебните заведения.
В хода на полемиката се чуха оферти за увеличение обсега на децата до 14-годишна възраст, както и за изменение на периода за влизане в действие на законопроекта, които не бяха признати.
Д-р Силви Кирилов изясни, че с измененията се дава правна опция, която не е наложително да бъде употребена. Той изясни, че няма българско семейство, което да не се визира от въпросната смяна. Тоест ние даваме една опция на тези фамилии да бъде облекчено тяхното всекидневие, изясни депутатът. С това деяние спестяваме процедура по промени на три закона, спестяваме доста време за решение на този проблем, сподели той.
Д-р Хасан Адемов от ПГ Движение за права и свободи означи, че с оферти законопроект вносителите настояват, че се натоварва бюджетът на Национален осигурителен институт с спомагателните 12,8 млн.лв. Адемов напомни, че карантината трае седем дни, от които първите три се поемат от работодателя и също сложи въпроса за възрастта на децата.
Георги Михайлов от ПГ "БСП за България " съобщи, че тази граница, която е поставил законодателят, 12 години, е съответстващата граница. По думите му това е възрастта, до която едно дете, не следва да бъде оставено без надзор.
От ПГ ГЕРБ-СДС възразиха, че с измененията в периодите на влизане в действие на законопроекта, той на процедура се обезсмисля. Красимир Събев (ГЕРБ-СДС) попита за какво не се дава опция на децата до 14 години да получават тази протекция от страната. Той направи публицистично предложение за включване в обсега на закона на 14-годишните, само че предлагането му не бе признато. Проф. Асен Балтов (ГЕРБ-СДС) направи публицистична корекция, законопроектът да влезе в действие от 15 септември 2022 година, само че предлагането му също не бе признато.
В негативен избор Христо Гаджев разгласи, че това е един неправилен законопроект, който няма да помогне в този момент със започването на следващата Коронавирус вълна. Приехме един неправилен законопроект, с безсмислени периоди, разяснява той.
Източник: bulnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР