От 1 май, а не от 1 април, се вдигат

...
От 1 май, а не от 1 април, се вдигат
Коментари Харесай

Още месец плащаме по-ниски цени на винетките, от 1 май обаче предстои удар по джоба

От 1 май, а не от 1 април, се подвигат цените на винетките за леките коли. Годишната винетка ще стане 97 лева при настоящи 87 лева, тримесечната – нараства от 48 на 54 лева, месечната – от 27 на 30 лева, седмичната – от 13 на 15 лева, а уикенд – от 9 на 10 лв..

Така властта дава още един месец опция притежателите на коли да закупят винетки на по-ниските цени, освен това съобразено с идните пътувания през почивните дни за Великден.

„ От началото на годината се следи наклонност за пазаруването на винетки за по-кратък интервал и с едномесечния спомагателен период водачите ще може да възнамеряват пазаруване на годишна винетка на по-ниска цена “,съобщиха от Агенция „ Пътна инфраструктура “.

Тол такси

От 1 април се подвигат с 10% тол таксите, които водачите на тежкотоварните коли и рейсовете заплащат за изминат километър. От 1 септември е планувано ново нарастване с още 10 %.

Таксата е за изминато разстояние, изчислена на километър, зависи и от масата, и от екокатегорията на транспортните средства, според дали се употребява автомагистрала или пътят е първокачествен или второразреден.

Най-скъпо на километър ще заплащат от през днешния ден до края на август тировете с тегло над 12 тона, с 4 и повече оси от категорията ЕВРО 0 1 и 2, при придвижване по автомагистрала – 47 стотинки на километър. От първи септември за същите тирове цената на километър по автомагистрала към този момент ще е 52 стотинки.

Най-ниските тол такси са за рейсовете за транспорт на пасажери със документ ЕВРО 6, по 4 стотинки на километър за автомагистрала, 3 стотинки за първокачествен и 2 стотинки за второразреден път до края на август, а от септември цените стават надлежно 5, 4 и 2 стотинки за същите рейсове.

В цената са планувани и по-ниски компенсаторни такси, които могат да се заплатят, в случай че при инспекция се окаже, че не е заплатена тол таксата.

Сдружения на превозвачите оповестиха тези дни протестна подготвеност поради повдигането на тол таксите. Те припомниха, че последното повишаване на тол таксите не е довело до обещаното възстановяване на пътната инфраструктура.

Министърът на районното развиване Иван Иванов пък се похвали, че с помощта на затегнатия надзор с 1 млн. лева са се нараснали приходите от пътни такси от началото на годината до в този момент в съпоставяне със същия интервал на предходната година.

Източник: banker.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР