От 1 април започва издаването на е-протоколи с експертиза
От 1 март към този момент е допустимо и издаването по електронен път на протоколи за определяне на лекарствени артикули, заплащани от НЗОК/РЗОК (е-протоколи). Това бе припомнено през днешния ден на конференция в Министерството на електронното ръководство, в която взеха присъединяване служебният здравен министър доктор Асен Меджидиев, служебният министър на електронното ръководство Георги Тодоров и зам.-здравният министър Катя Ивкова, осведомят от пресцентъра на Министерство на здравеопазването.
Към момента се издават електронни протоколи на пациенти, които са за продължение на към този момент предписана терапия и са без експертиза. Това са 85% от пациентите, имащи право на лекарствени артикули за скъпоструващо домашно лекуване.
От 1 април пък ще започва подаването на електронни протоколи, за които все още се изисква експертиза в районните здравноосигурителни каси.
Здравният министър напомни, че до този миг протоколите за скъпоструващите медикаменти бяха единствено на хартия.
До 1 май РЗОК ще приема по едно и също време хартиени и електронни протоколи. След тази дата ще се издават само е-протоколи. Чрез въвеждането на е-протокола отпада задължението на жителите да посещават РЗОК и да показват здравна документи за легализация на протокол. Вече няма да се постанова жителите да съхраняват и да дават в аптеката хартиените протоколи при приемане на изписаните им лекарства.
Въвеждането на е-протоколи ще облекчи над 280 000 пациенти, показват още от Министерство на здравеопазването.
Към момента се издават електронни протоколи на пациенти, които са за продължение на към този момент предписана терапия и са без експертиза. Това са 85% от пациентите, имащи право на лекарствени артикули за скъпоструващо домашно лекуване.
От 1 април пък ще започва подаването на електронни протоколи, за които все още се изисква експертиза в районните здравноосигурителни каси.
Здравният министър напомни, че до този миг протоколите за скъпоструващите медикаменти бяха единствено на хартия.
До 1 май РЗОК ще приема по едно и също време хартиени и електронни протоколи. След тази дата ще се издават само е-протоколи. Чрез въвеждането на е-протокола отпада задължението на жителите да посещават РЗОК и да показват здравна документи за легализация на протокол. Вече няма да се постанова жителите да съхраняват и да дават в аптеката хартиените протоколи при приемане на изписаните им лекарства.
Въвеждането на е-протоколи ще облекчи над 280 000 пациенти, показват още от Министерство на здравеопазването.
Източник: zdrave.net
КОМЕНТАРИ




