От 1 март децата на възраст от 0 до 18

...
От 1 март децата на възраст от 0 до 18
Коментари Харесай

След колективни оставки – децата със спешни хирургични случаи във Варна ще се лекуват в други болници

От 1 март децата на възраст от 0 до 18 години, нуждаещи се от незабавна хирургична помощ във Варна, ще бъдат пренасочвани към други лечебни заведения в града. Причината е груповата оставка на целия екип на отделението по детска хирургия в МБАЛ " Св. Анна ".

Лекарите към този момент са подали заявките си за овакантяване и след приключване на едномесечния период ще стартират работа в частно лечебно заведение в Бургас, където след 1 март ще бъдат осъществявани интервенции на деца.

" За страдание става въпрос за групова оставка. След едномесечния период лекарите ще изоставен на 1 март ", удостовери шефът на РЗИ – Варна проф. доктор Цонко Паунов.

По думите му, публични претекстове в подаденото писмо не са посочени:

" В телеграфен жанр ми беше обявено, че отделението краткотрайно ще прекрати активност. Нямам публична информация за аргументите. "

Макар да няма публично удостоверение, шефът на РЗИ позволява, че аргументите може да са финансови:

" Най-вероятно става дума за по-добро възнаграждение. В Европейския съюз има свободно придвижване на работна ръка и това е действителност ", разяснява той.

В обществените мрежи към този момент се появиха изказвания за обидно ниски хонорари, изключително на фона на високата подготовка на детските хирурзи, само че тази информация не е доказана публично.

Отделението по детска хирургия в МБАЛ " Св. Анна " обслужваше освен Варна, само че и пациенти от цяла Североизточна България.

" Това е извънредно значимо поделение за област като Варна ", акцентира проф. Паунов.

По негови думи, управлението на УМБАЛ " Св. Марина " е дало увещание, че разполага с задоволителен потенциал да поеме както незабавните, по този начин и част от плановите интервенции.

" Мое обвързване е да уведомя всички лечебни заведения и Спешна помощ, с цел да се пренасочват случаите по подготвеност ", добави той.

Отделението е било изцяло реновирано, с нови операционни зали и актуализирана материална база.

" Средства за инсталация се намират, само че фрагментите стават все по-оскъдни. Детските хирурзи в страната са малко ", сподели още шефът на РЗИ – Варна.

Той изрази вяра, че макар компликациите може да се търси решение и да се привлекат нови експерти.

Майката на едно от лекуваните в отделението деца – Анелия Банушева, описа за животоспасяващата интервенция на екипа:

" Синът ми Никола беше на 4 години. Всички споделяха, че е елементарна варицела, само че положението му се утежняваше. "

След банкет в детската хирургия лекарите бързо разпознават рядко затруднение.

" Операцията беше осъществена до два часа. Тя избави живота му ", сподели майката.

Никола прекарва 30 дни в отделението и претърпява още няколко интервенции.

" Изключително съм признателна на целия екип и особено на доктор Румен Христов ", сподели още Банушева.

Проф. Паунов не изключва изцяло позитивен процес. Според него обаче, казусът е по-дълбок и изисква дълготрайна политика.

Вижте директното включване на Петър Дойкински
Източник: bnt.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР