Освен незапочнатия участък през Кресненското дефиле, в момента се строи

...
Освен незапочнатия участък през Кресненското дефиле, в момента се строи
Коментари Харесай

Държавата гарантира, че ще плати 741 млн. лв. за "Струма" при Кресна

Освен незапочнатия сектор през Кресненското дефиле, сега се строи и " Струма " сред Благоевград и Крупник, като и тази права се забави, само че проектът е да бъде приключен преди края на 2023г.

© Надежда Чипева Правителството се ангажира да отпусне до 741 млн. лева от държавния бюджет за строителството на автомагистрала " Струма " през Кресненското дефиле. Така довършването на последната права от пътя за Гърция пълзи с поредна крачка, завършването очевидно ще е след години, а и е допустимо да коства повече от плануваното до момента на българския поданик.

Сумата от над 740 млн. лева става ясна от известие на Министерски съвет от през днешния ден, 7 август. Решението не присъстваше в предварителния дневен ред за съвещанието на кабинета, а в формалното известие се споделя, че държавното управление " пое ангажимент ", без да беше ясно какво тъкмо значи това.

Абонирайте се за Капитал Четете безкрайно и подкрепяте напъните ни да пишем по значимите тематики В посока от Кулата към София ще се строи ново, и то тежко трасе с доста уреди и с обща дължина 24 км., което включва и обходен път на град Кресна. В момента вървят две публични поръчки за източното трасе, които са на обща планирана стойност 1.049 млрд.лв. с Данък добавена стойност. В посока Гърция ще се употребява съществуващия път Е 79, който ще се ремонтира. За него още няма търг, само че от пътната организация прецизираха, че рехаабилитацията му ще коства 80 млн. лева

Предстои до дни страната да подаде апликационна форма за европейско финансиране по оперативна стратегия " Транспорт и транспортна инфраструктура " за целия този лот 3.2 през дефилето. Но от в този момент е ясно, че пътят и в двете направления няма да бъде приключен в сегашния програмен интервал или по-точно до края на 2023г.

Сумата от днешното съвещание в действителност е ангажимент на държавното управление, че в случай че инцидентно Европейската комисия (ЕК) ни откаже финансиране за идващия интервал, то България ще довърши " Струма " с държавни пари.

С днешната поръчка държавното управление споделя и пред Брюксел, че автомагистралата остава приоритет със или без евросредства, само че въпреки всичко ще кандидатства за прекачване към бъдещия програмен интервал на остатъка от пътя, който не е подстроен до 2023 година Накратко, бърз път към Гърция ще има, само че последните пари може да не са от Европа. Един милиард въпроси

В обявленията на двете поръчки от август предходната година написа, че осъществяването им " е планувано да се съфинансира " с пари от еврофондовете. Формата за кандидатстване е подготвена и ще бъде подадена в идващите няколко дни, прецизираха от пътната организация пред " Капитал ". С парите в този момент държавното управление подсигурило пред Брюксел, че България ще довърши автомагистралата при всички положения.

От отговори на пътната организация излиза наяве, че от общата сума 661 млн. лева ще са за довършването на пътя към Гърция след 2023 година (при прогноза от 1 милиарда лева за цялото трасе от 24 км), т.е. под половината от работата ще бъде свършена и разплатена и с еврофондове. АПИ допълват, че рехабилитацията на настоящето трасе (и бъдеща лента към София) ще коства 80 млв. лева на бюджета.

Сроковете трансформираха играта Доскоро терзанията бяха, че в случай че не се приключи цялата автомагистрала " Струма " в период до края на 2023 година, ще би трябвало да връщаме цялото европейско финансиране за нея. Вече обаче е ясно, че строителството няма да влезе в този период: търговете за лотовете през Кресненското дефиле бяха оповестени преди една година, офертите към момента се преглеждат и правят оценка, евентуално ще има обжалвания на избора на реализатор, а за самото осъществяване по прогноза ще са нужни над четири години. Трябва да се имат поради и отчуждения на засегнатите парцели, разглеждането и одобряването на техническия план и издаването на позволение за градеж.

В най-оптимистичния сюжет, в който работата стартира пролетта на 2020 година, построяването на трасето в посока София ще завърши някъде в средата на 2024г.

Ако Европейска комисия въпреки всичко се съгласи на фазиране, то сумата ще е по-малко от 741 млн.лв. Още 116 млн.лв. за ЖП

На днешното съвещание държавното управление отпусна и спомагателни над 116 млн.лв. от държавния бюджет за жп сектора Костенец-Септември. Проектът се финансира по Механизма за свързване на Европа (МСЕ), само че се постанова националното съфинансиране да се усили.

" Към сегашния миг анализите демонстрират, че осъществяването на контракта ще излезе отвън периодите за допустимост на разноските на МСЕ и с цел да продължи финансирането от Европейски Съюз, би трябвало да се усили националното съфинансиране за дейностите, които ще се извършват след тези периоди ", споделя се в известието на Министерски съвет.

В края на 2018г. за реализатор на обекта Национална компания " Железопътна инфраструктура " (НКЖИ) избра консорциум " Костенец-Септември 2018 ", който включва българската компания " Транс логистика ", испанската Contratas Iglesias и румънската Arcada Company. Те предложиха цена от съвсем 380 млн.лв. без Данък добавена стойност при планирана стойност 361.5 млн. лева за права от 24.5 км.

Търгът протече прекомерно дълго - беше разгласен преди над две години, а последното решение по обжалване на Върховния административен съд (ВАС), което удостовери избора за реализатор на НКЖИ, е от април 2019 година

Според информация в Профила на купувача на НКЖИ контракт още не е подписан.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР