Остров Св. св. Кирик и Юлита“ край Созопол е на

...
Остров Св. св. Кирик и Юлита“ край Созопол е на
Коментари Харесай

Остров „Св. св. Кирик и Юлита“ край Созопол с нов шанс за живот

Остров „ Св. св. Кирик и Юлита “ край Созопол е на прага на огромна промяна. Правителствено решение трансферира част от острова от Министерството на културата към държавното дружество „ Пристанищна инфраструктура “. Целта е развиване на туризма и облекчение на натоварването на рибарското пристанище. Планирани са съвременен център за туристическо мореплаване, нов пътнически терминал и яхтена марина.

Островът, единственият български, обвързван със сушата посредством вълнолом, е с богата история. Счита се, че там е бил ситуиран най-древният град по българските земи. Въпреки това, през последните 15 години островът е в съсипия, без ясна визия за бъдещето си.

35 декара от острова минават към „ Пристанищна инфраструктура “. Проектът включва създаване на пасажерско пристанище, яхтена марина, съвременна крайбрежна зона и паркинг. Йордан Георгиев от Директива за птиците „ Пристанищна инфраструктура “ акцентира нуждата от възобновяване:

Това, което е покрай кейовата стена, до брега тъне в давност. Самият фар, който е най-после на провлака, не работи и ще възстановим пътя до него като атракция и самия фар ще възстановим. В момента всичко е обрасло и е една джунгла.

Новият център ще поеме туристическия морски трафик, разтоварвайки съществуващото рибарско пристанище. Георгиев добавя, че той ще обслужва дребни пътнически и атракционни кораби, които сега нямат къде да дебаркират.

Кметът на Община Созопол Тихомир Янакиев показва прочут песимизъм:

Като кмет на Община Созопол съм леко скептичен…. Кой ще стопанисва тези уреди, които нали споделят, че ще се построи яхтена марина и там каквото е. Каквото и да се прави съгласно мен, би трябвало да има цялостна идея за острова и тази идея да не изключва експонирането на археологически артефакти, проявлението на античната история на града ни.

Министерството на културата възнамерява да трансформира рушащата се постройка на бившето военноморско учебно заведение в музей на подводното археологическо завещание. Доц. доктор Тодор Чобанов, зам.-министър на културата, чака строително скеле от Германия напролет за подсилване на постройката.

Очаквам още напролет да дойде особено поръчаното за задачата строително скеле от Германия, което ще разреши да укрепим постройката и да стартираме по-късно същинската архитектурна и строителна работа.

Достъпът до острова и контролът върху археологическата зона ще бъдат непокътнати. Планират се направления за прекосяване, създавайки комплекс, напомнящ двореца в Балчик. Очаква се до лятото да бъде оповестена социална поръчка за реализацията на плана на „ Пристанищна инфраструктура “.

Източник: paragraph.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР