Главният прокурор на Тексас Кен Пакстън преследва привилегии отвъд обвиненията за импийчмънт, казват бивши служители

...
ОСТИН, Тексас (АП) — Необясними карибски и европейски пътувания, които
Коментари Харесай

ОСТИН, Тексас (АП) — Необясними карибски и европейски пътувания, които струват на данъкоплатците над 90 000 долара. Спортно палто за $600, платено от организатор на събитие. Офис коледна торта за 45 долара, взета като негова.

Това са сред предимствата, за които бившите служители на републиканския главен прокурор на Тексас Кен Пакстън казват, че той се наслаждавал, докато е използвал офиса си по начини, които сега го изправят пред федерално наказателно разследване и потенциално отстраняване от власт поради обвинения в корупция.

Процесът за импийчмънт на Пакстън, който започва във вторник, обхваща години на нашумял скандал, криминални обвинения и разкази на информатори от вътрешния му кръг.

Но записите, получени от Асошиейтед прес, интервюта с бивши помощници и преглед на хиляди съдебни документи разкриват други начини, по които Пакстън се твърди, че е извлякъл предимствата да бъде една от най-влиятелните фигури в Тексас. Заедно те показват как осъждането и отстраняването от длъжност може да струва на Пакстън не само работа, но и начин на живот.

Миналата година този начин на живот включваше повече международни пътувания, отколкото губернаторът и вицегубернаторът на Тексас направиха заедно, а преди това неотчетено посещение в Катар, за да гледа Световната купа. Има и обвинения за поведение, което повдигна вежди сред служителите на всички нива в офиса на Пакстън, включително искане на специални регистрационни табели, но никога не плащане на $12,50 за придобиването им.

„Той винаги се интересуваше на какво пътуване отива на, който го водеше на вечеря“, каза Джеймс Блейк Брикман, един от бившите заместници на Пакстън, пред следователите, ръководещи импийчмънта през март, според стенограма.

„Той харесва предимствата на офиса,“ Брикман каза.

Говорителите на Пакстън и канцеларията на главния прокурор не отговориха на въпроси относно обвиненията, отправени от бившия персонал на Пакстън. Лейтенант-губернаторът Дан Патрик, който ще действа като съдия по време на процеса по импийчмънт, издаде широкообхватна заповед. Президентски избори през 2020 г., да предизвика политиката на администрацията на Байдън и да се бори за консервативни социални каузи. Той спечели преизбирането два пъти въпреки облаците от обвинение за измама с ценни книжа и текущо разследване на ФБР.

Федералното разследване и импийчмънтът се фокусират върху твърденията на осем от бившите висши заместници на Пакстън, че е помогнал на богат донор да отблъсне ФБР разследване. В замяна се твърди, че предприемачът на недвижими имоти в Остин Нейт Пол е наел жена, с която Пакстън е имал извънбрачна връзка и е финансирал ремонта на дома му в Остин за милиони долари. И двамата мъже отрекоха да са извършили нарушение.

Освен приятелската публика и консервативните телевизионни новинарски мрежи, Пакстън рядко прави публични изяви. Бил Милър, ветеран лобист от Остин, каза, че обвиненията, които са обхванали Пакстън от години, „оцветяват възприятието за него“, но не приличат на човека, когото отдавна е наричал приятел.

„Той е наистина добър човек и страхотен клиент", каза Милър. „Той наистина е добър в това да те накара да го харесаш."

Като главен прокурор Пакстън получава около 153 000 долара годишно, по-ниска заплата от много от най-добрите му помощници. Съпругата му , щатски сенатор Анджела Пакстън, е работила като преподавател и получава 7200 долара за служба в законодателния орган на Тексас, който заседава шест месеца на всеки две години.

Пълният размер на богатството на двойката не е известен. Техните необходими финансовите оповестявания предлагат замъглена картина. Например най-скорошните документи оценяват сляпото им доверие на „$47 220 или повече."

Миналата година пътуванията на Пакстън бяха обширни. Документите показват, че след спечелването на първичния балотаж на републиканците срещу Джордж П. Буш - който определи Пакстън като негоден за длъжност - Пакстън прекара два месеца в полети до градове в Карибите и Европа. Не е ясно кой е платил за пътуването на Пакстън, но пътуванията струват на данъкоплатците общо 91 000 долара за неговата сигурност.

Целта на пътуването, за която първо беше съобщено от The Dallas Morning News, също не е ясна. Говорителите на Пакстън и канцеларията на главния прокурор не отговориха на въпроси за пътуванията, които Пакстън не публикува.

Няколко месеца по-късно Пакстън беше в Катар за Световното първенство през 2022 г. - пътуване, което не се появяват в неговите досиета или записи за сигурност. Друг републикански държавен прокурор, Шон Рейес от Юта, също присъства и разкри чрез говорител, че правителството на Катар е платило разходите му, без да казва колко са те.

В изявление посолството на Катар във Вашингтон каза, че е поканило четирима главните прокурори като част от „по-широките усилия за борба с транснационалната престъпност, включително трафика на хора“. Джеф Норууд, говорител на Paxton, каза, че Paxton сам е платил пътя до турнира и е присъствал без охрана на държавната полиция.

Бивши служители казват, че Paxton понякога се е възползвал от по-малки възможности, за да спечели от офиса.

Дейвид Максуел, бивш ръководител на правоприлагащите органи на главния прокурор и един от осемте заместници, които го докладваха на ФБР, каза на следователите, че Пакстън веднъж купил спортно палто за 600 долара от хотелски магазин, докато бил на конференция, и го таксувал на организатора на събитието. Според преписи, Максуел също каза, че Пакстън е поискал специални регистрационни табели, достъпни за държавни служители, но никога не е платил номиналната такса, за да ги вземе.

„Той беше изцяло за пари“, каза Максуел, който също е бивш тексаски рейнджър, елитното правоприлагащо подразделение на щата. „Винаги беше протегнал ръката си.“

Други бивши служители посочват още по-малък подарък.

Около Коледа от години тексаският хранителен гигант H-E-B изпращаше торта с кокосов прах на офис на главния прокурор, който персонал сподели.

Това се промени, след като Пакстън беше избран, според трима бивши служители на неговия изпълнителен офис, които говориха при условие за анонимност от страх от отмъщение.

Един каза, че Пакстън веднъж казал на персонала да не пипа тортата, защото била за рождения му ден, който е на 23 декември. Друг каза, че Пакстън веднъж накарал тортата да бъде донесена в тексаско-мексикански ресторант за обяд на персонала, но никога не я сервира. Третият си спомня как е гледал как Пакстън и негов помощник излизат от офиса, носейки кутията за торта.

Според задължителните дневници за подаръци, съхранявани от офиса на Пакстън, тортата струва $45.

___< /p>

Блайберг съобщи от Далас.

Вижте коментарите
Източник: yahoo.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР