Оставката на Желязков: Улицата надделя над парламента

...
Кабинетът на Росен Желязков подаде оставка на 11 декември 2025
Коментари Харесай

Кабинетът на Росен Желязков подаде оставка на 11 декември 2025 г., слагайки край на коалиционното управление на фона на масови протести. Това развитие, което настъпи след шестия неуспешен вот на недоверие, с 106 гласа „за“, подчертава ролята на гражданите като ключов фактор. Според опозиционни лидери, уличните демонстрации, невидими от 90-те години насам, принудиха властта да отстъпи, превръщайки общественото недоволство в политическа реалност.

Радостин Василев, лидерът на коалицията „Морално единство за честни избори“ (МЕЧ), оцени решението като провокация и отмъщение към демонстрантите. „Всички лидери на партии, които твърдят, че са опозиционни, трябва да кажат, че правителството не беше свалено от опозицията. То беше свалено от хилядите граждани, които излязоха по улиците на България“, заяви той. Василев подчерта изненадата си от бързината на действието, но го видя като неизбежен отговор на „оглушителния глас на улицата“.

Политическото напрежение ескалира след като коалицията ГЕРБ-СДС и ДПС-Ново начало не успяха да съберат мнозинство. ИТН и БСП се въздържаха, което доведе до провал. Василев предупреди срещу всякакви опити за преформатиране на управляващото мнозинство: „Ако такова нещо се направи с мандата на ГЕРБ, това ще означава много голямо предателство спрямо очакванията на протеста“. Той настоя за бързи избори, на които да се излъчи сила, която да изключи фигури като Бойко Борисов и Делян Пеевски от управлението.

Икономическите рискове са сериозни: без одобрен бюджет за 2026 г. до края на месеца, разходите ще замръзнат на ниво от 2025 г., блокирайки пенсии, заплати и инвестиции. Василев обвини премиера в безотговорност: „Думи като 'лидерите на опозицията вече са отговорни за състоянието на държавата' не са думи за министър-председател“. Той призова за реформи в „нефункциониращите“ системи и пълно машинно гласуване, като посочи изборите от 2021 г. като най-честните.

Президентът Румен Радев се очаква да поеме инициатива, с апел към него да „слиза на терен“. Василев приветства потенциалния му ангажимент: „Сега е моментът той да отдава шанс и го чакаме“. От ИТН, чрез Станислав Балабанов, опозицията е обвинявана в „хаос“, но Василев отвърна с хумор: „Аз съм бащата на хаоса в ИТН и ГЕРБ, харесвам се в тази роля и ще го продължавам“.

Тази оставка може да ускори изборите, но рискува още нестабилност. Протестите, фокусирани върху корупцията и неефективността, са станали катализатор за промяна, напомняйки, че в демокрацията улицата често диктува агендата.

Източник: novini247.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР