Останките от древна гора са идентифицирани в кариера близо до

...
Останките от древна гора са идентифицирани в кариера близо до
Коментари Харесай

Открита е най-древната гора в света

Останките от антична гора са разпознати в кариера покрай градчето Кайро, Ню Йорк. Вкаменелостите са датирани на възраст 386 милиона години, което ги прави най-старите, за които знаем. Според учените новото находище освен ни дава информация за това по какъв начин се е променял климатът на Земята с течение на времето, само че и служи като доказателство, че горите са се развили 2 до 3 милиона години по-рано, в сравнение с се смяташе до момента. Откритията бяха оповестени наскоро в списание Current Biology и обявени от New Scientist.
Прочетете още
Изследователите разпознават три типа дървета на мястото - доказателство, че античните гори са били формирани от няколко разнообразни дървесни типа. Едно от тях, член на рода Archaeopteris, имало дълги корени, достигащи до 11 метра. Този тип е сходен на актуалните иглолистни дървета и е първият прочут, който е развил плоски зелени листа.

" Archaeopteris наподобява разкрива бъдещето на горите ни ", споделя Уилям Стийн, биолог от университета Бингхамптън в Ню Йорк и водещ създател на новото проучване.  

Стийн и екипът му откриват и доказателства за " люспести дървета ", принадлежащи към клас Lycopsida - дървета, за които се смяташе, че са съществували единствено през карбонския интервал. Следователно новите открития дават доказателства, че горите са се развили доста по-рано, в сравнение с се смяташе до момента.
Снимка: Earthly Mission
По времето, когато тази антична гора е процъфтявала, на сушата не са живели птици или гръбначни животни, а динозаврите ще се появят едвам след 150 милиона години. Но гората не е била необитаема. Вместо това тя евентуално е била дом на многоножки и инсекти. " Смешно е да си представим гора без огромни животни ", споделя Крис Бери, палеоботаник от Университета в Кардиф и съавтор на новото проучване, пред The Guardian. " Няма птичи песни. Само вятърът в дърветата. "

Горите и тяхната еволюция са изиграли съществена роля в оформянето на климата и екологията на нашата планета. Улавяйки въглеродния диоксид, те са намалили равнищата му сходно на актуалните, което доста е спомогнало за охлаждането на планетата. Според Санди Херингтън от Оксфордския университет проучването на вкаменелостите може да помогне да се получат сведения за връзката сред обезлесяването и актуалните климатични промени.

" Разбирането на това по какъв начин се е случило в предишното е от решаващо значение за прогнозиране на това какво ще се случи в бъдеще в светлината на климатичните промени и обезлесяването ", споделя тя.
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР