Основните функционалности на новата кадастрално-административна информационна система бяха представени в

...
Основните функционалности на новата кадастрално-административна информационна система бяха представени в
Коментари Харесай

Новата кадастрално-административна информационна система се очаква да заработи на 16 декември

Основните функционалности на новата кадастрално-административна осведомителна система бяха показани в Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) пред нотариуси, частни и държавни правосъдни реализатори, съдии по вписванията, специалисти от Дирекцията за народен строителен надзор, Агенция " Пътна инфраструктура ", Националното съдружие на общините в Република България и други

Изпълнителният шеф на организацията инж. Милен Димиев заяви, че новата система се създава по взаимен план с " Информационно обслужване ". Старата система ще спре работа на 10 декември вечерта и три работни дни Агенцията няма да има система, с цел да може от 16 декември - понеделник, да започва новата, добави той. Договорът с " Информационно обслужване " е от 2021 година

Чрез новата система ще се усъвършенства както бързината, по този начин и достъпността до административните услуги, планува се разпределението на заявките да става на инцидентен принцип във всички териториални звена на Агенцията, сподели Деян Балтаджев от " Информационно обслужане ". Системата интегрира всички налични системи за кадастрални и профилирани данни в АГКК в единна среда за ръководство на потребителите, работни процеси, сигурност и бази данни. Тя е създадена с напълно нови потребителски интерфейси и е интегрирана с всички системи на електронното ръководство: е-автентикация, е-връчване, е-плащана, RegiX. Има и връзка с имотния, търговски регистcр, ГРАО, Българска народна банка, " Български пощи ", Ипей, Фастпей. Входът в системата ще става с дипломиран електронен автограф с ПИК на Национална агенция за приходите или ПИК на Национален осигурителен институт.

Подаването на заявление към този момент става без избиране на съответна работа, тъй като автоматизирано осведомителната система ще го разпредели на чиновниците. Достъпът до системата е безвъзмезден и не изисква вход, когато става дума за обзор, само че когато би трябвало да се подаде заявление, да се ревизира благосъстоятелност, според от правата, тогава се изисква автентификация чрез дипломиран електронен автограф. Всяко деяние в системата на чиновник или клиент се записва в специфични журнали. Сред новостите са добавените данни за исторически парцел – аграрен, постройка или независим обект, тъй че да може да се види кадастралната карта към минал миг. Скиците имат код за достъп и код за инспекция и номер, по който може да се ревизира дали са издадени от Агенцията и дали са още настоящи.

Историята

Деян Балтаджев подсети, че първата осведомителна система започва в интервала 2006-2008 година и тя е обединявала кадастралните карти в софтуерни сървъри, бази данни и връзката с имотния указател. В начало системата е била децентрализирана, т.е. обособени служби по геодезия, картография и кадастър във всеки регионален град са разполагали със своя лична база данни, сървъри, работни станции и е нямало централизиране на сходно софтуерно равнище в Агенцията. През 2013 година е направено централизирането на деловодния модул и тогава започва Кадастралната административна осведомителна система за даване на услуги - документооборотната система както онлайн, по този начин и деловодният модул, който е на гишетата. През 2015 година се централизира и кадастралният указател в дейта центъра на Агенцията, трансформирани са координатните системи от 1970 година към  модерната BGS 2005. В този интервал са създадени и системите за ръководство на геокартфода и системата, която обслужва плажовете по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. 

Статистиката

Експертът посочи, че през годините заявките за услуги към кадастралната карта са се увеличавали, като през 2015 година те са били 400 000, а към 2023 година те към този момент са 800 000. Справките по кадастрална карта надлежно са нарастнали от близо 200 000 до 3,5 млн. към 2023 година, а при услугите повишаването е двойно. Покритието на територията на България с кадастрална карта е 98 %, като броят на поземлените парцели е близо 13,7 млн., 3,2 млн. са постройките и 3 млн.-  самостоятелните обекти, сподели Деян Балтаджев и добави, че са останали необхванати дребни обитаеми места в урбанизираната им част, в строителните граници. С времето услугите, парцелите, заявките порастват, а системата и хардуерът са такива, каквито са били през 2103 година, заключи специалистът и добави, че с новия план, с изключение на в системата, Агенцията по геодезия, картография и кадастър е вложила и в покупката на нов съвременен хардуер.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР