Осигурителните вноски за пенсии за първия стълб ще бъдат увеличени.

...
Осигурителните вноски за пенсии за първия стълб ще бъдат увеличени.
Коментари Харесай

„Няма как“: Предстои увеличение на вноските за пенсии

Осигурителните вноски за пенсии за първия дирек ще бъдат увеличени. Това стана ясно от изявление на ръководителя на парламентарната обществена комисия Деница Сачева във вторник, представено от Българска телеграфна агенция.

В средносрочен проект евентуално би трябвало да се възнамерява с какъв брой да се вдигне пенсионната вноска, тъй като няма по какъв начин да желаеме с едни и същи пари да получаваме повече услуги и по-високи пенсии “, каза Сачева пред медии.

Коментарът ѝ е обвързван с изготвяната пътна карта за рационализиране на пенсионната система на България. Сачева изясни, че тя към момента не е подготвена, а срокът за това изтича след шест месеца.

По нейните думи пенсионната система би трябвало да е обвързвана с това по какъв начин ще се действа с осигурителната вноска в средносрочен проект, тъй като „ тя не може да остане в този размер “.

Ресорният министър Борислав Гуцанов обаче посочи по-късно същия ден, че „ е рано в първата седмица, откогато се разяснява пътната карта, да споделяме какво би трябвало да се трансформира “.

Напомняме, че в обновената Средносрочна бюджетна прогноза за интервала 2025 – 2028 година на финансовото министерство е планувано осигурителната вноска да остане със същия размер за тази и идната година. От 1 януари 2027 година се чака тя да бъде увеличена с 1 процентен пункт, а година по-късно – с още два процентни пункта.

Колкото до пенсионната възраст, към която назряха опасения дали няма да бъде нараснала, Сачева уточни, че за момента няма такива проекти, само че въпреки всичко трябвало и за нея да се вземе решение.

Все повече хора в пенсионна възраст желаят да работят “, отбеляза бившият обществен министър.

Economic.bg припомня, че в Актюерския отчет на Национален осигурителен институт от 2024 година един от обсъжданите разновидности за справяне с недостига за пенсии бе точно последователно нарастване на осигурителните вноски към първия дирек.
пенсионна възраст пенсионна промяна пенсионна система Деница Сачева осигурителни вноски
Източник: economic.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР