Осигурили сме почти 3 млн. лева за операцията в Созопол,

...
Осигурили сме почти 3 млн. лева за операцията в Созопол,
Коментари Харесай

Борисов за потъналия кораб: Разпоредил съм само да се пази животът на водолазите

" Осигурили сме съвсем 3 млн. лв. за интервенцията в Созопол, при която би трябвало да се източи мазутът от потъналия преди 100 години американски транспортен съд. Единственото, което съм разпоредил аз, е да се съблюдават ограниченията за сигурност и да се пази животът на водолазите, с цел да не стане пакост с някое от момчетата. Черно море е красиво, само че и подло, споделят моряците ", това сподели преди малко министър председателят Бойко Борисов в Созопол. Той пристигна на яхтеното пристанище, с цел да огледа техниката и оборудването, с които ще се организира невижданата за България подводна интервенция.

Две български компании - " Хидроремонт " Варна и " Дийп дайф ", са ангажирани в акцията по източване на горивото от потъналия транспортен съд, само че тя към момента не може да стартира поради огромните талази. " В момента използваме времето, с цел да се активизираме, проиграваме всички вероятни сюжети ", сподели Ивайло Иванов, представител на компанията " Хидроремонт " Варна.

Транспортният министър Ивайло Московски добави, че е спазена цялата процедура по избора на компании, а отпуснатата сума е рампова. " Може да се изразходи една част от нея според от количеството мазут на кораба. Прогнозите за оптимално количество са към 600 - 650 тона ", посочи транспортният министър.

" Средствата са обезпечени, компаниите са български, остава ни да се доверим на експертите. В момента, в който ми рапортуваха за мазутните топчета, незабавно разговарях с сътрудници водолази, в това число и с Любен Дилов-син. Екологията постоянно е била водеща, а туризмът е значим за района ", разяснява още Борисов.

Той добави, че откакто му били докладвани няколко разновидността за справяне със обстановката, е бил определен този с източване на горивото, с цел да може потъналият американски транспортен съд, уцелен от немска мина през 1920 година, да се резервира като атракция за гмуркачите.

Премиерът сподели още, че сега няма рецесия с разлива на гориво, само че се работи като в спешна обстановка, с цел да може казусът да се реши оптимално бързо. Той не пропусна да благодари на водолазите, които преди към седмица се спуснаха до потъналия транспортен съд и забиха чокове, с цел да се спре течът на гориво.

Според кмета на Созопол Панайот Рейзи сега няма приключване на мазут от потъналия транспортен съд. /24chasa.bg
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР