Още три медала бяха записани на сметката на България на

...

София Стефанова спечели нови три медала за България от европейското по вдигане на тежести за юноши и девойки в Кишинев

Още три медала бяха записани на сметката на България на европейското състезание по повдигане на тежести за кадети и кадетки до 15 и до 17 години в Кишинев, Молдова.

Този път ги заслужи София Стефанова (76 кг) при по-малките. Варненската тежкоатлетка стартира несполучливо на 65 кг, след което се оправи с 66 и 68 кг. Тази тежест ѝ отреди сребърния орден в изхвърлянето. В изтласкването Стефанова стартира сполучливо на 86 кг, след което мина на 92 и не съумя да ги изтласка. Състезателката на варненския клуб " Титан " с персонален треньор Живко Николов рискува и мина на 99 кг за златото в дуела, само че малко не й доближи да покори и тази тежест. Така българката завърши със 154 кг, с които заслужи среброто в общото класиране и бронз във второто упражнение.

Шампионка стана Нур Пехливан (Тур) със 166 кг (72+94), а с бронза се поздрави Таня Турукало (Хърв) със 153 кг (66+87).

По-рано през днешния ден Тошко Господинов (81 кг, 17 г.) се подреди осми. Състезателят на Пламен Братойчев от клуб " Христо Бъчваров " - Сливен записа персонален връх на шампионата, откакто събра дуел от 260 кг (115+145).

Така България към този момент е с 20 медала от шампионата в молдовската столица.

Джан Зарков (49 кг) и Симеон Арнаудов (55) станаха първенци, вицешампионки на Европа са още Бояна Костадинова (45) и Мария-Александра Арнаудова (71), а Александра Николова (40), Исус Кирилов (49), Нино Симеонов (55) и Виктор Костадинов (67) заслужиха бронзови медали. Магдалена Димитрова (49 кг) и Галин Продански (61 кг) останаха на крачка от оценките.
Родното присъединяване продължи с Мерт Харатолу (15 година до 96 кг) от ТСК - Русе. Младият българин се класира шести, откакто събра дуел от 196 кг (88+108). В първото упражнение Харатолу дори направи персонален връх.

Утре в Кишинев ще подвига Красимир Вълчева (15 г, до 81 кг) от " Марица " Пд, а в понеделник ще вземат участие Танислав Ангелов (17 година до 96 кг) " Мизия " - Кнежа, Константин Балинов (15 година, до 102 кг) " Титан " Варна и Ангел Георгиев (17 година +102 кг) от СТАРТ - Червен Бряг.