Още през 1934-та в Пловдив използват хлорохин - едно от

...
Още през 1934-та в Пловдив използват хлорохин - едно от
Коментари Харесай

Дойче Веле: Още през 1934 в Пловдив лекуват с хлорохин. Днес го препоръчват при коронавирус

Още през 1934-та в Пловдив употребяват хлорохин - едно от медикаментите, препоръчвани за лекуване на ковид. А знаете ли по какъв начин е изглеждала карантината през 19 век? И какво са съветвали лекарите при епидемии през 14 век?

СЗО предложи няколко медикамента за лекуването на пациенти с ковид. Един от тях е Resochin (chloroquine), прочут в България като хлорохин. Лекарството е синтезирано в Германия през 1934 година като синтетичен противомалариен препарат. Още същата година то се ползва и в Пловдив от доктор Ангел Дряновски, шеф на Опитната противомаларийна станция в града, написа " Дойче Веле ".

Този забавен факт разкрива кураторът на Музея на медицината в Медицинския университет в Пловдив доцент доктор Георги Томов. В сбирката на музея има данни за редица опустошителни епидемии, минали през годините и през южния български град - чума, малария, едра шарка, холера, инфлуенца, по-късно туберкулоза, сифилис. Особен интерес провокират карантинните ограничения, взети през 1893 година във връзка зараза на шарка. Заповедта е открита от историка Румен Иванов в Народна библиотека " Иван Вазов " и гласи следното: " В област Коня се появила мощна форма на заразната болест шарка, предизвикала гибелта на хора. За ограничение на болестта от държавното управление се вземат незабавни ограничения: (...) да не се позволява напредването на хора от едно в друго обитаемо място, с цел да не се популяризира болестта. "  

Заповедта се отнася до днешното село Могилица, Смолянско, което тогава е в границите на Османската империя. Заради неспазване на карантинните правила, инфектирани селища са били изселвани - като село Тузлу дере, община Първомай. За епидемиите от чума и едра шарка по българските земи свидетелстват и надписи на надгробни монументи. Един от тях, разчетен край към този момент изчезналото село Деделер в община Ардино, е на млада жена и в него се споделя: " Причина за гибелта ми беше чумата. Никога не забравяй гибелта ". Надгробната плоча е от 1812 година.

Историкът Румен Иванов изброява и други забавни обстоятелства. Така да вземем за пример известният османски лекар-хирург Шерафеддин Сабунджуоглу (1385-1468) при заразни епидемии препоръчвал следното: " Стой надалеч от доста хора; поздравявай отдалече; мий си ръцете редовно; когато излизаш на улицата, покривай лицето си ".

Днес поради пандемията от Ковид-19 се затварят страни. Но сходно нещо се е случвало и в далечното минало, споделя Румен Иванов и дава следния приемр: при чумната зараза от 1445 година Султан Мехмед Фатих не разрешава влизането на чужденци от Западна Европа и Китай в Османската империя и най-много в столицата Истанбул. Първата карантина в Османската империя против чужденци е наложена от султан Махмуд II през 1831 година против транспортен съд с руснаци, които идват в Истанбул. Причината е необятното разпространяване на холерата в Русия и Франция. 

Интересен факт е, че Държавна болница Пловдив, прераснала по-късно в най-голямата болница на Южна България УМБАЛ " Св. Георги ", дължи основаването си на зараза, споделя доцент доктор Георги Томов. Става дума за холера измежду съветските войски по време на Руско-турската война. Болните са били изолирани във краткотрайни бараки в подножието на Джендем тепе през януари 1878 година, а малко по-късно - през 1891 - до тях се строи и първата постройка на държавната болница с инфекциозно поделение. В него на 16 май 1903 година, по време на зараза от менингококов менингит доктор Иван Драгомиров прави първата в България лумбална пункция. По-късно в това поделение се лекуват болните от инфлуенца по време на огромната пандемия от испански грип през 1918-1919 година. Почти всички от заровените в английските военни гробища в Пловдив военнопленници са умряли от инфлуенца. 

В далечното минало българите са се пазили от епидемии с вотиви, амулети и национални поверия, споделя Румен Иванов. Българският фолклор пази името Баба Шарка. Когато тя влезе в дома, хората са спазвали редица забрани - в къщата не влиза друговерец, не се работи, огнището не се гаси и къщата не се заключва, до огнището се оставят ястия и вино и безусловно една медена питка, с цел да се умилостиви Баба Шарка. Къщата би трябвало да е чиста, а със захарен сироп се ръси пътечка от леглото на болното дете до входната врата, с цел да се умилостиви шарката и да си отиде. 

Мащерка, оцет и розова вода

Османските лекари препоръчвали прекадяване на улиците и жилищата с мащерка, сандалово дърво, дафинов лист, а по няколко пъти дневно улиците били поливани с оцет и розова вода. Основното лекарство против заразните заболявания, което препоръчвали, е Тин-и Махтум (вид бяла глина, която се правела на хапчета), която в този момент е известна като Бентонит. Кулата Къз кулеси в Босфора е свързвана със затворената там щерка на султана, която по този начин е предпазвана от неприятно знамение. Истината е, че през 1831 по време на зараза от холера, кулата е била изполвана като място за карантина за идващите чужденци. 

Близо век по-късно в Пловдив търговецът на тютюн Димитър Кудоглу прави най-значимото благотворително подаяние за това време, обвързвано с зараза. През 1927 година той основава и поддържа Дом за щедрост и национално здраве поради две епидемии, които морят главно бедните хора - туберкулоза и сифилис. За страдание, постройките към този момент са съборени, само че играят значима роля за града най-малко в продължение на 20 години.

PETEL.BG приканва: Останете си у дома, в случай че можете. Не се презапасявайте и запазете успокоение! Следвайте инструкциите на Националния действен щаб за битка с ковид. Информирайте се единствено от достоверни източници на информация!

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните вести - такива, каквито са, от Света, България и Варна!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] когато и да е на дежурния редактор!

За реклама виж - https://petel.bg/advertising-rates.html и тук
--> --> --> --> ``
рекламаКоментариКоментирай посредством FacebookЗа да пишете мнения, апелирам регистрирайте се за секунди ТУКНапиши коментарИме:Коментар:
`` Последни вести `` рекламаФорумФорум--> --> `` реклама
`` реклама За Петел|Рекламни тарифи|Условия за ползване|Правила|КонтактиВсички права непокътнати © 2011 - 2020 Petel.bg Изработка и техническа под
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР