Още по темата Мнозинството отхвърли оставката на Делян Добрев с

...
Още по темата Мнозинството отхвърли оставката на Делян Добрев с
Коментари Харесай

Делян Добрев оттеглил отхвърлената си оставка - нов прецедент в парламентарната процедура и имиджова бомба за ГЕРБ

Още по тематиката Мнозинството отхвърли оставката на Делян Добрев с аргумента "и Българска социалистическа партия са маскари " Делян Добрев напуща политиката и всичките си... Енергиен "дрийм отбор " по модела на роднинската сага в Хасково

Делян Добрев е отдръпнал оставката, която подаде на 3 октомври 20017 година поради разкритията на опозицията за кадруване в Хасково, където негови близки и другари са назначавани на основни постове в община, заяви Mediapool.bg. Тогава Добрев изясни, че се отдръпва като народен представител в Народното събрание и като ръководител на парламентарната комисия по енергетика. На 4 октомври болшинството в Народното събрание - депутатите от ГЕРБ и съдружните им сътрудници от Обединените патриоти, обаче отхвърли оставката на Делян Добрев, като се аргументира най-общо с това, че " и Българска социалистическа партия са маскари ". Това е казус за Народното събрание, където нормално желанието за овакантяване се почита без спор.

Гласуването на Народното събрание срещу волята на народния представител бе атакувано от Българска социалистическа партия пред Конституционния съд, от който се чака да се произнесе по проблема.

Междувременно Добрев основава втори казус в Народното събрание, откакто с мощната поддръжка на съпартийците му и съдружните сътрудници на ГЕРБ оставката му бе отхвърлена. Тогава той на няколко пъти прикани, явно официално, да бъде утвърдена оставката му и откакто това не се случи съобщи, че още веднъж ще я подаде след избран интервал от време.

Вместо това, на 22 декември 2017 година, в последния работен ден на Народното събрание за предходната година, Добрев е отдръпнал оставката, въпреки Народното събрание да не я одобри.Така той основава втори казус с процедурна хватка, целяща да се избегне разглеждане на конституционното дело по проблема със законността на отхвърлената му оставка.

Ha 12 дeĸeмвpи 2017 година Kонституционният съд дoпycнa зa paзглeждaнe дeлoтo по проблема. Toгaвa cъдът дaдe yĸaзaния нa Hapoднo cъбpaниe в 30-днeвния cpoĸ дa oбнapoдвa и peшeниeтo зa oтxвъpлeнaтa ocтaвĸa нa Дoбpeв, и пoĸaни caмият нapoдeн пpeдcтaвитeл дa дaдe пиcмeнo cтaнoвищe по въпроса, ĸaтo зaинтepecyвaнo лицe. На 16 януари 2018 година трябваше да се обобщят събраните доказателства по делото и да се показват пред Конституционен съд.

След като Делян Добрев оттели оставката си, съдът би трябвало да реши дали да приключи делото и най-вероятно ще го направи, защото при оттеглена оставка няма предмет, върху който да се произнесе.

Действията на Делян Добрев са " удар във въздуха " и не би трябвало да повлияят на решение на Конституционния съд, счита обаче ръководителят на 39-ото Народно заседание, който сега оглавява Консултативния съвет по законодателство в Народното събрание, проф. Огнян Герджиков, представен от уеб страниците " Дневник " и " Медиапул ".

По мнението на политически наблюдаващи е допустимо опозицията още веднъж да сезира Конституционния съд по отношение на законността на отдръпването на гласувана към този момент оставка от народен представител.

Казусът с оставката на Делян Добрев слага няколко въпроса.

Първият е, до каква степен в партията на Бойко Борисов си дават сметка, че въпросът " Добрев " разрушава репутацията на партията и компрометира напъните на държавното управление да покаже планове за битка с корупцията и шуро-баджанашките практики в ръководството.

Вторият въпрос е по кое време ГЕРБ пази хората си в Народното събрание. Случаят с Делян Добрев остава казус, което подсказва, че групата застава като един зад някой от своите единствено при положение, когато техният човек към този момент е придобил такова огромно въздействие е заел толкоз основни позиции във значими браншове, при което отдръпването му основава опасности за политическото въздействие на ГЕРБ там. А може би и за финансови потоци към партийни каси?

Това водии към третия въпрос - за какво опозицията се концентрира само върху шуро-баджанашките назначения на локална почва в Хасково, откъдето е Добрев, само че не пожела да разкрие, че същата скица се ползва от депутата и в енергетиката, където негови близки другари и съученици са окупирали основни позиции в едни от най-големите и най-важни за бранша държавни компании и институции. За това 3е-News писа още на 28 септември м.г. в публикацията " Енергиен " дрийм отбор " по модела на роднинската сага в Хасково ". Ако опозицията беше присъединила в разкритията си и тази информация, която е с надалеч по-голяма значимост от позиция на публичния интерес, може би ГЕРБ нямаше да успее по този начин елементарно да пренебрегне моралната укоримост и вредата, която се нанася на публичния интерес. Да си спомним единствено играта с уволнението на шефа от българска страна на българо-гръцкото сдружение, което би трябвало да построява извънредно значимия за страната ни интерконектор до Гърция, и опита Теодора Георгиева да бъде сменена от непосредствен до кръга Добрев човек без опит, контакти и подготвеност. Това стана по време на служебния кабинет, когато цялата власт в Министерството на енергетиката и в БЕХ беше в ръцете на хора от кръга на Делян Добрев. А мълчанието на опозицията по тези въпроси твръде доста наподобява на договорка...
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР