Още не е гръмналата бомбата изцяло. Но последните случаи са

...
Още не е гръмналата бомбата изцяло. Но последните случаи са
Коментари Харесай

Проф. Христо Хинков: Някои болници може да загубят акредитацията ...

„ Още не е гръмналата бомбата напълно. Но последните случаи са сигнали, че нещата отиват в необратимо неприятна посока. Защото най-важното нещо е, че няма личен състав. И второто значимо нещо е – че е скъсана връзката сред лекуван и лекуващи. Тези митинги и крясъци „ Убийци! ” (бел. ред. след случая с умрялото бебе в Сандански) – това е ужасно. Това е злополука. Демотивира хората, работещи в „ Спешна помощ ”, което е много тежка работа. А в този момент към това се прибавя и недоверието, и експанзията ”, сигнализира експертът.

 

Според него може да се окаже, че някои лечебни заведения ще изгубят акредитацията си, тъй като не дават отговор напълно на условията.

„ Акредитация има единствено за образователна активност на лечебните заведения. Акредитацията за цялостна активност на лечебните заведения беше отстранена преди 2020 година. Няма противоположна връзка. Няма надзор върху успеваемостта на работата и няма нужните механизми да основат такива условия да има такава успеваемост ”, аргументира се той. И посочи: " Колегите в Петрич и Сандански се пробват по някакъв метод да закърпят ситуацията като се заместват взаимно. Проблемът е систематичен и той изисква систематични решения, които да са приемствени в Министерството на здравеопазването - от един екип на различен. Ако конюнктурните особености във ведомството са такива, че един екип не може да се задържи повече от 10 месеца - най-малко другият екип като пристигна, да продължи това, което е стартирано ".

 

Професор Хинков бе безапелационен, че до момента в който е бил министър се е опитал да реши казуса с дефицита на личен състав в лечебните заведения.

 

" Имаме доста лечебни заведения. Една огромна част от тези здравни заведения са много тясно профилирани. Персоналът там в един случай е непълен, в други случай е добре обезщетен. Има една огромна динамичност, доста огромна миграция сред лечебните заведения. И в този смисъл едно от решенията е да се търсят способи, което се прави апропо, екипи от една болница да могат да работят в друга болница, с цел да може тя да остане и да обслужва популацията. Това беше казусът с Врачанската болница ", означи той.

" Липсва надзор на всички равнища в системата. И този надзор е във връзка с осъществяване на служебните отговорности и на качеството на предлаганата здравна услуга. Има случаи на корист с правенето на ненужни или подправени интервенции. И това не се глоби или управлява, тъй като системата за наказания и надзор е надълбоко компрометирана ", акцентира някогашният здравен министър.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР