Още 80 хиляди лева са нужни за възстановяване на църквата

...
Още 80 хиляди лева са нужни за възстановяване на църквата
Коментари Харесай

Още 80 000 лв. са нужни за църквата в село Воден


Още 80 хиляди лв. са нужни за възобновяване на църквата „ Св. Георги “ в граничното село Воден. 120-годишната постройка се разрушава от голям брой течове от покрива, които са почнали да проникват в зидовете и да повреждат стенописите, осведоми БНР. Дарителската акция в поддръжка на православния храм стартира преди няколко години и въпреки да бяха събрани средства, в този момент са нужни още.
Първата черква в селото е издигната през 1841 г, само че е опожарена по време на Руско-турската освободителна война. 50 години по-късно локалните поданици се сплотяват в идея на същото място да се построи още веднъж православен храм. Както тогава, по този начин и в този момент средства са събрани от доброволни дарения. Завършена е през 1901-ва година, а на идната е осветена под името „ Св. Георги “. За ритуала идва тогавашния сливенски митрополит Гервасий. Сега обаче църквата има потребност от ремонт, с цел да се запази, сподели кметът на община Болярово Христо Христов и заяви и една персонална самодейност:
„ Правя едно подаяние на сумата от 1000 лева от заплатата за месец април, която ще бъде импортирана по сметката на село Воден. С това желая да прикани за по-голяма интензивност и за набиране на повече средства, тъй като този храм заслужава да бъде непокътнат, заслужава да бъде съхранен, тъй като той има своята неповторима история “
Усилията са ориентирани към ремонт на покрива, възобновяване на оградата и на камбанарията. 
" Намерихме реализатори за тези действия и се надяваме тази година към този момент да съберем сумата. Призовавам донори, обръщам се и към хората от село Воден, които са излезли от там и имат сериозен бизнес и към всеки, които желае да помогне ", показа Христов.
Сметката за набиране на средства за храма е: BG04UBBS88888433498000,
Код за подаяние 445100
ОББ-Елхово
Източник: duma.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР