Използвах ChatGPT за решаването на различните видове CAPTCHA – получи се нещо странно
Оригиналът е на Amir M. Bohlooli
Откакто бе въведена, CAPTCHA-та се трансформира от леко досадна спънка, която забавя работата, в една същинска главоблъсканица, която даже хората мъчно вземат решение. А какво вършат днешните консуматори, когато им е мъчно да решат нещо? Питат ChatGPT, несъмнено!
CAPTCHA-та от остарялата школа

Започнах с това, че дадох на ChatGPT един от по-старите образци. Инструкциите, които дадох на изкуствения разсъдък, бяха много размити, тъй като не желаех той да спре да дава отговор, тъй като си е помислил, че го употребявам за тършуване из уеб уеб страниците. Подготвих беседата със следния въпрос:
„ Ще ти дам няколко образни загадки, които ти да решиш. Звучи ли ти добре? “
След това започнах с една доста простичка и остаряла CAPTCHA. Това беше една „ подправена CAPTCHA “, която безусловно означаваше „ fake captcha “. Преди десетилетие сходни типове CAPTCHA бяха стандарт, само че те относително бързо изчезнаха от уеб пространството.
Изпратих това изображение на ChatGPT и получих бърз, убеден и правилен отговор. Той я разруши незабавно, което в действителност може да изясни за какво този вид CAPTCHA към този момент не се употребява.
Дилемата на цифрите

Различните типове CAPTCHA с числа са ми обичаните (като човек), тъй като са най-лесни. Обикновено това са просто числа с графично припокриване, да вземем за пример линия, с цел да се заблудят ботовете. Тези типове CAPTCHA също изпаднаха в недружелюбност, макар че към момента ги виждам на някои държавни уеб уеб сайтове.
ChatGPT бързо и вярно изписа цифрата. Без съмнение. Без усложнения. ChatGPT е бърз и безусловно прецизен в тези случаи, само че въпреки това, и аз съм подобен.
Открийте велосипеда
Сега е време да покачим равнището на играта. Този вид CAPTCHA е най-разпространеният и най-объркващият. Обикновено се състои от 3х3 решетка от изображения и изисква от вас да изберете всички квадратчета, съдържащи даден обект – нормално пожарен кран, велосипед или камион.
За да улесня ChatGPT, му дадох насоки: номерирай квадратчетата от 1 до 9, от горния ляв ъгъл до долния десен ъгъл, и по-късно ми кажи кои да избера.
Избрах сложна задача: изображение на пожарен кран, само че в напътствията се търсеха колела. Един много добър тест, с цел да видя дали ChatGPT ще се хване на въдицата.

Не се получи. Той решително съобщи, че няма колела и даже ми сподели да кликна върху „ Пропусни “. Браво.
Ляво или дясно?
Това си е същият „ select all “ формат, само че с спомагателен уклон – демонстрира самолети и желае от мен да избера тези, които летят наляво. Уловката при тези CAPTCHA е, че изображенията не са същински – те са генерирани от изкуствен интелект.

Една от особеностите на изображенията, генерирани от ИИ, е, че някои от тях не изобразяват нищо свястно. Това ненапълно важи за самолетите в CAPTCHA-та по-долу. Ако се замислите, те наподобяват на самолети, само че всички елементи са неверни.
Независимо от това продължихме: един робот взема решение предизвикателство, основано от различен робот, с цел да не допусне други роботи. За сведение, верният отговор е от квадратите 1, 3, 4, 5 и 7. Тъй като към този момент бях дал на ChatGPT напътствията за работа с CAPTCHA с избор на квадрат, аз просто му изпратих изображението.

Този път ChatGPT се препъна. Той вярно дефинира множеството от летящите наляво самолети, само че погрешно означи квадратите 2 и 8, като пропусна и квадрат 3.
Открийте пингвина
Тази CAPTCHA е резултат от инспекцията за сигурност на Amazon. Тя демонстрира шест квадратчета, от които единствено едното съдържа пингвин. Останалите изображения обаче бяха поразително сходни по цвят и комбинация.
Трябва да се признае, че тази задача е по-лесна от предходната, само че тя не дава информация за това по какъв начин би трябвало да наподобява един пингвин. Чудех се дали тази липса на ориентир няма да спъне ChatGPT.

Не стана по този начин. ChatGPT вярно разпозна пингвина в горния десен квадрат – и с известна доза убеденост даже назова тази CAPTCHA „ лесна “, преди да изиска по-трудно предизвикателство. Е, това елементарно може да се уреди.
Цветя и носорози
Друг постоянно срещан вид CAPTCHA демонстрира деформирано изображение и ви кара да изберете квадратчетата, които „ подхождат на тематиката “. Теоретично това значи да изберете изображения, които са сходни – без значение дали са близки по тип или категория.
Този съответен тип CAPTCHA съдържаше деформирано изображение на розово цвете. Деветте квадратчета съдържаха комбинация от несвързани обекти – високоговорители, носорози, остарели коли – и две квадратчета с розови цветя, които в действителност са верните отговори.

ChatGPT реагира бързо, само че не съумя да се оправи. Той вярно дефинира показаното изображение като цвете и даже приложи солидна логичност, с цел да реши тази CAPTCHA. Въпреки това, макар че маркира вярно лявото горно цвете, той пропусна дясното горно цвете и неправилно дефинира остарелия автомобил в центъра горе като цвете. Странно по какъв начин по този начин ИИ приложенията могат да разпознават растенията и техните типове, само че не могат да разграничат цвете от автомобил?
Слонове от листа
Наскоро попаднах в интернет на тази неуместна CAPTCHA. Форматът беше същият – подберете квадратчетата, които наподобяват на образеца най-горе, само че самият пример е слон, нарисуван с листа. Квадратите съдържаха разнообразни животни, всяко от които беше основано с различни… четки.

Дори аз не бях сигурен в верния отговор. Тъй като образецът най-горе вдясно беше зелен, съответните листа също би трябвало да са зелени. Прилагайки положителната остаряла човешка логичност, щях да се спра на квадратчета 2, 4, 6 и 8. Сега е ред на ChatGPT.

Бях замаян. ChatGPT даде изцяло верен отговор. Не единствено това, само че и засече аления текст „ Опитай още веднъж “ и безсрамно ми го уточни.
Както и да е. Ако един изкуствен интелект – в случай че един робот – може да премине през толкоз комплицирана CAPTCHA, какво споделя това за CAPTCHA-та като цяло? Не се ли допуска, че те на процедура са тест на Тюринг, с цел да се разграничат хората от машините? Ако изкуственият разсъдък може да ги премине толкоз лесно… какъв е смисълът от тях?
Отворената окръжност
ChatGPT към този момент се беше потвърдил против CAPTCHA-та с обекти от действителния свят и се оправи с буквено-цифровите образци напълно елементарно – просто ей по този начин. Така че за финалния тест му пуснах CAPTCHA, изпълнена с линии, дъги, окръжности и букви, при която задачата беше да се избере отворената окръжност.

Като се има поради, че ChatGPT може да генерира графики и да проучва изображения, това би трябвало да е една относително лесна задача. Силният контрастност сред линиите и фона направи откриването на формите много елементарно. Ако хората могат да се оправят с това относително елементарно, то сигурно и ChatGPT може да го направи.
Това, което се случи по-късно, ме изуми. ChatGPT стартира да употребява принадлежности, които не беше разкривал при предходните проби – импортира библиотеки на Python, започва код и систематично откриваше формите и контурите в изображението, с цел да филтрира буквите.

Тук нещо не беше наред. ChatGPT очевидно стартира да търси „ окръжността, която не се пресича от никакви линии “. Дали не е схванал задачата както би трябвало? Може би е помислил, че „ отворена окръжност “ значи окръжност, която не е пресечена, а не окръжност с действителна междина. Смятах да дам спомагателни уточнения, само че в действителността и хората не получават спомагателни указания.
След това той извърши още един цикъл от стратегии и кодове, с цел да открие всички окръжности… и откри прекалено много. Някои от тях даже не съществуваха в истинското изображение. Дали това е илюзия на изкуствения разсъдък? Или пък е имало съзнателно сложени форми с ниска степен на покритие, незабележими за човешкото око, които са измамили изкуствения разсъдък?

Накрая той проучва окръжностите и избира какъв да бъде отговорът. Той се оказа изцяло неправилен. Всъщност даде най-лошия вероятен отговор. Въпреки че му лиши съвсем цяла минута – импортиране на библиотеки, пускане на голям брой разбори на изображения – това беше най-големият му неуспех до този миг. Най-големите старания, най-малката изгода.

Тази CAPTCHA се състоеше от осем разнообразни провокации. ChatGPT получи пет правилни и три неверни отговора от общо осем – това е сериозен % на успеваемост – 62%. И което е изключително значимо, всички провалени задачи бяха генерирани от изкуствен интелект.
При CAPTCHA-та за самолети и цветя бяха употребявани изображения, генерирани от изкуствен интелект. Пъзелът с отворен кръг беше генериран на инцидентен принцип благодарение на програмен код. Очевидно е, че има някаква причинност: ChatGPT се проваля единствено когато се пробва да реши дилемите, основани от такива като него.
И по този начин, това повдига забавен въпрос: дали роботите са единственият метод да откриваме и възпираме другите роботи?

