Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) приветства решението

...
Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) приветства решението
Коментари Харесай

ООН реши: Отбелязваме Международния ден на картофите ежегодно на 30 май

Организацията по издръжка и земеделие на Организация на обединените нации (ФАО) приветства решението на Организация на обединените нации да дефинира 30 май за Международен ден на картофите, опция да се увеличи осведомеността за просвета, употребявана постоянно от милиарди хора и от международно значение за продоволствена сигурност и хранене, оказва се от уеб страницата на ФАО.

Годишното отбелязване беше подкрепено от Перу, което показа предложение за приемане на Общото заседание на Организация на обединените нации въз основа на резолюция на конференцията на ФАО от 7 юли 2023 година Стимулът за Деня, който се основава на Международната година на картофите, маркирана през 2008 година, произлиза от нуждата да се подчертае забележителната роля на картофите за справяне с преобладаващи международни проблеми, като неустановеност на храните, беднотия и закани за околната среда.

" Този ​​международен ден ще хвърли светлина върху значимата стойност на картофите – хранителна, икономическа, екологична и културна.

Той също по този начин ще подчертае приноса на картофите за международната продоволствена сигурност, намаляването на бедността и поминъка на милиони, като в същото време ще подчертае основната роля на знанията и практиките на коренното население ", сподели заместник-генералният шеф на ФАО Бет Бехдол.

Една просвета, доста капацитет

Хилядолетна храна с генезис от южноамериканския район на Андите, която си проправя път в Европа през 16 век, след което се популяризира по целия свят, картофите са доста повече от източник на храна.

Те са значим съставен елемент от тактиките за обезпечаване на налична и питателна храна и възстановяване на поминъка в селските и други региони, където естествените запаси, изключително обработваемата земя и вода, са лимитирани и суровините са скъпи. Универсалността на културата и способността да пораства в разнообразни условия я вършат преференциален избор.

Картофите също са удобни за климата, защото създават ниски равнища на излъчвания на парникови газове спрямо други култури.

През последното десетилетие международното произвеждане на картофи се е нараснало с 10 %, което води до растеж на заетостта и приходите, само че има да се свърши още работа, с цел да се употребява цялостният капацитет на културата в устрема да се постави завършек на глада и недохранването в международен мащаб.  

Освен това има необятен набор от многообразие измежду картофите, с над 5000 усъвършенствани сорта и сортове/местни сортове на фермери,

доста от които са неповторими за първичното им местонахождение в Латинска Америка. 150-те диви родственици на култивираните картофи демонстрират необятна генетична разновидност с набор от характерности, в това число способността да се приспособяват към разнообразни индустриални среди, резистентност на вредители и заболявания и разнообразни характерности на клубените. Те са вместилище на наследствените черти за непрекъснатото генетично възстановяване на културата, с цел да реагират на непрекъснато изменящите се условия на околната среда, нови биотипове вредители и заболявания и желанията на потребителите. 

Предизвикателства и съответни дейности

Производството на картофи е изправено пред няколко закани и провокации, изключително вредители и заболявания, като вирулентната късна болест и нейните разнообразни форми, както и бактериално увяхване, черен крайник, колорадски бръмбар по картофите и доста други. Много мечтаното по-голямо развъждане и ползване на картофи, изключително в разрастващите се страни, също е лимитирано от недостатъци по веригата на цената на културата, вариращи от ниска наличност на качествени семена и неоптимални аграрни практики, през несъответстващи уреди за предпазване и преправка до стеснен достъп до пазарите.

ФАО се ангажира да поддържа своите членове за създаване на устойчиви, характерни за подтекста вериги на стойност за картофите. Отбелязването на Международния ден на картофите ще бъде изцяло приведено в сходство със Стратегическата рамка на ФАО 2022-31 година, която има за цел да поддържа Програмата на Организация на обединените нации за стабилно развиване до 2030 година посредством промяна към по-ефективни, приобщаващи и устойчиви хранително-вкусови системи за по-добро произвеждане, по-добро хранене, по-добра среда и по-добър живот, без да се изоставя никого.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР