OPERA OPEN представя премиера на Милосърдието на Тит“ от Моцарт

...
OPERA OPEN представя премиера на Милосърдието на Тит“ от Моцарт
Коментари Харесай

„Милосърдието на Тит“ от Моцарт на Античния

OPERA OPEN показва премиера на „ Милосърдието на Тит “ от Моцарт на Античния спектакъл на 15 юли. Последната опера на Моцарт е рядко изпълнявано произведение заради необичайния сюжет и музикалните провокации към изпълнителите. В България операта е поставяна единствено един път. Върху нелесната задача творят диригентът Диан Чобанов, режисьорът Вера Немирова, художникът Юлиян Табаков и Драгомир Йосифов – диригент на хора и съпровод на речитативите.

Mоцарт приема да композира „ Милосърдието на Тит “ за коронацията в Прага на Леополд II, император на Свещената Римска империя, като крал на Бохемия. Либретото е пo фамозна опера сериa (сериозна опера) от Пиетро Метастазио, която по това време е употребена близо 40 пъти от други композитори. Сюжетът се развива в Древен Рим – на Капитолия и в Колизеума, и сцената на Античния спектакъл в Пловдив служи за натурален фон. Художникът Юлиян Табаков акцентира мястото на действието, само че го трансформира в една напълно модерна локация с отпратка към античността.

Темата на постановката е властта и самотата. В центъра на „ Милосърдието на Тит “ стои държател, който не може да се дефинира – колеблив сред дълга и любовта. „ Тит е един от най-големите военнолюбци в историята, той е този римски държател, който е разрушил Йерусалим до такава степен, че е останала единствено Стената на рева. Когато се прибира след тази жестока война в Рим взема решение да се промени и да бъде добродетел, доброжелателен, само че това не става с вълшебна пръчка и по-скоро се трансформира в тирания на положителното. Той се усеща удобно, само че не вижда, че вкарва всички останали в злополука. Всички герои са съдбовно свързани един с различен, доста мъчно някой може да се освободи от тази взаимозависимост, “ споделя Вера Немирова, която е поставяла операта и в Люцерн преди 10 години.

Музикално „ Милосърдието на Тит “ се извайва от виенския ученик маестро Диан Чобанов и диригента на хора Драгомир Йосифов.

Ограничените речитативи, магическата музика с възхитителни хуманистични арии и надълбоко вълнуващи ансамбли превъщат творбата в още един от шедьоврите на Моцарт. Партията на Тит се извършва от тенора Георги Султанов, а за Сесто е поканен американският контратенор със стремителна кариера Рей Шене, който основава доста достоверен облик, с изключителна благозвучност и професионализъм.

Останалите функции се извършват от Вера Гиргинова, Евгения Ралчева, Вероника Дженсен и Виктор Кръстанов. Концерт занаятчия е Балаш Шварц.

Билети за „ Милосърдието на Тит “ се продават на касите на Операта, в мрежата на Ивентим и онлайн в eventim.bg и grabo.bg.

OPERA OPEN e част от проргама „ Наследство 2023 “ на Пловдив – Европейска столица на културата 2019
Източник: plovdiv-online.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР