Опазването и възстановяването на екосистемите може да допринесе с 37%

...
Опазването и възстановяването на екосистемите може да допринесе с 37%
Коментари Харесай

Имат ли язовирите влияние върху климатичните промени

Опазването и възобновяване на екосистемите може да способства с 37% към адаптационните ограничения в битката с климатичните промени, нужни да задържат световното стопляне в границите на 2℃ до 2030 година Това е и задачата, която си слага Парижкото съглашение. Причините за премахването на старите язовири са, че доста от тях, издигнати преди 1950 година, са в края на потребния си живот. Язовирите са виновни за почти 1,3% от годишните антропогенни излъчвания на парникови газове в света. Всеки квадратен метър от язовирната повърхнина отделя 25% повече метан в атмосферата, в сравнение с се смяташе до момента.

„ Язовирите способстват за световното затопляне”, изясни в ефира на Радина Калдамукова – геоеколог от екипа на платформата „ Климатека”. Проучване от 2016 година сочи, че повърхността на язовирите способства за нездравословните излъчвания повече в сравнение с се е считало до момента.

Емисиите на метан са тези, които се отделят от водната повърхнина, при разложение на разнообразни органични материали. „ Това е натурален развой, само че ние сме съдействали за това блокиране и застояване на водата в язовирите, с цел да се стигне до този натурален развой на разложение. С по-съвременни технологии могат да се измерят количествата метан и се стига до заключението, че излъчванията са по-големи от преди”, изясни Калдамукова.

Резултатите от това изследване могат да покажат къде да строим язовири в бъдеще и по какъв начин да реновираме старите. „ Говорим и за разрушение на остарели язовири, чиято поддръжка би била прекомерно скъпа”, изясни Калдамукова. „ Това е всеобща наклонност в развитите страни в света – Съединени американски щати, Западна и Централна Европа”, изясни още Калдамукова. Тенденцията се постанова последните десетина години.

„ Язовирите имат отрицателни резултати изцяло върху екосистемите. Блокира се водата и да вземем за пример това е доста пагубно за рибите. Променяме напълно речната екология”, изясни Калдамукова. „ Разбира се построяват се и някои нововъведения като рибните проходи, които благоприятстват за миграцията на тези риби, само че от време на време това се прави изцяло фиктивно. В България е по този начин. По документи има рибни проходи, а при инспекция се вижда, че тези рибни проходи са затлачени с кал, не се пропуща задоволително количество вода”, сподели още Калдамукова.

Какви са решенията и по какъв начин да се върнем към природата - повече гледайте във видеото
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР