ООН съобщава, че поне 700 души са били убити при

...
ООН съобщава, че поне 700 души са били убити при
Коментари Харесай

Поне 700 убити в боевете в ДР Конго от неделя насам

Организация на обединените нации оповестява, че най-малко 700 души са били убити при интензивни боеве в Гома , най-големия град в източната част на Демократична република Конго, от неделя насам.  Говорителят на Организация на обединените нации Стефан Дюжарик посочи, че 2800 души са били ранени, откакто бунтовниците от М23 – подкрепяни от Руанда – завзеха столицата на провинция Северно Киву.

Съобщава се, че бунтовниците в този момент се придвижват на юг към Букаву, столицата на Южно Киву. Конфликтът в източната част на ДР Конго датира от 90-те години, само че през последните седмици бързо ескалира.

М23 , която е формирана от етнически тутси, твърди, че се бори за правата на малцинствата, до момента в който държавното управление на ДР Конго декларира, че подкрепяните от Руанда бунтовници се стремят да завземат контрола над големите минерални благосъстояния на района.

В петък Дюжарик съобщи, че броят на жертвите е резултат от оценка, направена от Световната здравна организация и нейните сътрудници, дружно с държавното управление на ДР Конго, в интервала от неделя до четвъртък.

Говорителят на Организация на обединените нации също по този начин предизвести, че броят на жертвите ще продължи да нараства.

В опит да спре настъплението на М23, армията на ДР Конго е построила отбранителна линия по пътя сред Гома и Букаву, оповестява организация AFP. Стотици цивилни доброволци са мобилизирани за отбрана на Букаву.

Млад мъж сподели пред „ AFP „: „ Готов съм да умра за страната си.

Губернаторът на Южно Киву, Жан-Жак Пуруси Садики , съобщи пред организация Reuters, че държавната войска и нейните съдружници удържат бунтовниците, само че това изказване не е без значение доказано.

По-рано тази седмица М23 съобщи, че ще продължи настъплението си, до момента в който не доближи столицата Киншаса, която се намира на към 2600 км на запад.

Министърът на външните работи на ДР Конго, Терезе Кайквамба Вагнер, съобщи пред „ BBC “, че Руанда нелегално окупира нейната страна и се пробва да извърши промяна на режима.

Вагнер сподели, че интернационалната общественост е разрешила на руандийския президент П ол Кагаме десетилетия на безотговорност и не го е държала виновен за нарушаванията на интернационалното право.

Говорителката на руандийското държавно управление, Йоланде Маколо, отхвърли обвиняванията, заявявайки, че руандийските войски са ситуирани единствено с цел да предотвратят разпространяването на спора в тяхната територия.

Не се интересуваме от война, не се интересуваме от анексия, не се интересуваме от промяна на режима “, съобщи Маколо пред предаването „ Newsday “ на „ BBC “.

През предходната година специалисти от Организация на обединените нации пресметнаха, че Руанда има сред 3000 и 4000 бойци, които работят дружно с М23 в източната част на ДР Конго. В петък районният блок на Южноафриканската общественост за развиване (SADC) разгласи поддръжката си за ДР Конго на спешна среща в Зимбабве.

В изказване 16-членната група „ удостовери своята взаимност и хладнокръвен ангажимент да продължи да поддържа ДР Конго в устрема ѝ да отбрани своята самостоятелност, суверенитет и териториална целокупност “.

SADC изпрати мироопазващи войски, главно от Южна Африка, в ДР Конго, с цел да се борят с въоръжени групировки като М23 и да възстановят мира в богатия на минерали район след десетилетия на вълнения.

Шестнадесет бойци от южноафриканските страни са били убити при конфликти с М23 към Гома през последната седмица. Сраженията също по този начин утежниха филантропичната рецесия в източната част на ДР Конго.

Шели Такрал от Световната продоволствена стратегия на Организация на обединените нации съобщи, че жителите на града са останали без храна, чиста вода и медицински консумативи.

Доставките са съвсем прекратени, в случай че вземем поради ограничаването на достъпа по суша и въздух – всичко е затворено “, сподели тя пред AFP.

От началото на 2025 година над 400 000 души са били принудени да изоставен домовете си, съгласно Агенцията на Организация на обединените нации за бежанците.

ДР Конго е втората по величина страна в Африка – с повърхност към две трети от Западна Европа – и граничи с девет разнообразни страни. Предишни спорове в страната през 90-те години въвлякоха няколко прилежащи страни и бяха наречени „ Африканските международни войни “.

За още вести вижте

Присъединете се към нашия 

Годишнина от Брекзит: Какви са изгодите Обединеното кралство?

Източник: iskra.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР