Спирането на електрозахранването в Нигер заплашва да развали милиони ваксини, тъй като санкциите се отразяват, казва ООН

...
ООН изразходва над 20 пъти повече пари от обикновено за
Коментари Харесай

ООН изразходва над 20 пъти повече пари от обикновено за гориво за генератори за предпазете милиони ваксини в Нигер от разваляне поради непрекъснати прекъсвания на електрозахранването

От SAM MEDNICK Associated Press 21 август 2023 г., 13:39 ваксини в Нигер от разваляне поради непрекъснати прекъсвания на електрозахранването. Прекъсванията са резултат от тежки икономически санкции и санкции за пътуване, наложени от регионалните страни, след като разбунтували се войници свалиха президента на страната миналия месец.

Представителят на Детския фонд на ООН в Нигер, Стефано Сави, каза пред Асошиейтед прес в понеделник, че е похарчил 200 000 долара за захранване на генератори, за да поддържа ваксини, включително за полиомиелит и ротавирус, студено в цялата страна през първите три седмици на август. Това е увеличение от приблизително 10 000 долара на месец преди и скоро може да свърши парите, каза той.

Нигер разчита на съседна Нигерия за до 90% от мощността си, но след като войниците свалиха демократично избрания президент Мохамед Базум през юли, Нигерия прекъсна част от електроснабдяването си като част от санкциите, наложени от западноафриканския регионален блок ECOWAS.

Санкциите оказват влияние върху населението, тъй като цените на стоките се покачват, жителите нямат лесен достъп до пари и хората живеят на тъмно. Сега нарастват опасенията, че това ще се отрази сериозно на здравната система, особено на възможността да се запазят около 28 милиона дози ваксини в страната на студено.

Въпреки че преди имаше прекъсвания на тока санкциите обикновено продължаваха няколко часа, но сега съкращенията са много по-дълги — понякога до 18 часа на ден, каза Сави. УНИЦЕФ има достатъчно пари само до края на август и се обръща към донорите за спешни средства, каза той.

ECOWAS се бори да предотврати превратите в региона — Мали и Буркина Фасо имат по две от 2020 г. насам — и гледа на преврата в Нигер като на твърде много, налагайки сурови санкции и заплашвайки с военна сила, ако Базум не бъде възстановен. Докато заплахата от сила не се материализира, хунтата на Нигер пренебрегна крайния срок за възстановяване на Базум и миналата седмица обяви, че ще премине към гражданско управление в рамките на три години.

По време на среща през уикенда между лидера на хунтата генерал Абдурахман Чиани и делегация от ECOWAS, Чиани настоя блока да вдигне санкциите и каза, че военните са под натиск да облекчат страданията на населението, служител на срещата, който не беше упълномощен да говори с медиите съобщиха за АП. Служителят каза, че Чиани многократно се е оплаквал от санкциите, но не е бил готов да даде много в замяна.

Въпреки че никоя от ваксините все още не се е развалила, има опасения, че може се случи, казват здравните власти. Повечето от около 1300-те местни здравни центрове в Нигер се захранват от слънчеви панели и могат да поддържат ваксините студени, но столицата, Ниамей и регионалните и областни нива разчитат на електричество и генератори.

„Ако ситуацията продължи така, ще ни свърши дизеловото гориво, няма да можем да захранваме помещението с електричество и може да загубим всички тези ваксини, които струват (милиони долари)“, каза Малам Бра Харару логистик в националния център за ваксини в Ниамей.

Санкциите и затварянето на въздушното пространство от хунтата също попречиха на стоките да влязат в страната, заплашвайки повторното снабдяване с медицински оборудване и храна. УНИЦЕФ разполага с около 50 контейнера с имунизация, оборудване за хладилна верига и терапевтична храна, блокирани на различни входни точки, които не могат да влязат в страната, се казва в изявление на групата.

Единственият отворен маршрут по шосе е през съседна Буркина Фасо, която е опасна, защото е гъмжаща от екстремистки групи.

В неделя приблизително 300 камиона с храна и други основни доставки преминаха в Нигер от Буркина Фасо. Беше ескортиран от военен конвой от двете страни на границата.

„Въпросът там е сигурността. Както знаете, районът гъмжи от да кажем бандити, които започнаха да палят камиони. Но сега с професионализма, показан от двете армии, тези камиони успяха да пристигнат безопасно“, каза полковник Адаму Зарунейе, регионален митнически директор на Нигер.

Все още не е ясно колко жизнеспособен ще бъде този маршрут. Шофьори, които са транспортирали стоките, казват, че са били блокирани два месеца в Буркина Фасо, без да могат да преминат в Нигер поради несигурността.

„Аз трудно ми беше на пътя", каза Башир Джури, шофьор на камион от Гана. „Наистина не можете да поемете по пътищата", каза той.

Източник: abcnews.go.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР