Омбудсманът: Помощта за отопление не бива да се превръща в

...
Омбудсманът: Помощта за отопление не бива да се превръща в
Коментари Харесай

Омбудсманът: Помощта за отопление не бива да се превръща в инструмент за бюджетни икономии


Омбудсманът: Помощта за отопление не трябва да се трансформира в инструмент за бюджетни икономии. Омбудсманът Велислава Делчева изпрати мнение до
Министерството на труда и обществената политика
по плана за изменение и допълнение на Наредба № РД-07-5 от 2008 година за изискванията и реда за разпределяне на целева помощ за отопление, оповестена в Портала за публични съвещания на 16 юни т.г. 

В мнението си публичният бранител показва съществени запаси към предлагането помощта за отопление да се изплаща на два обособени
транша вместо еднократно, както е досегашната
процедура и упорства за преразглеждане на решението. Целта е да се обезпечена опцията жителите сами да избират метода, по който ще получат полагащата им се отоплителна помощ.

„ Целевата помощ за отопление е обществено право, а не инструмент за ръководство
на бюджетния недостиг “, безапелационна е Делчева.
По думите на омбудсмана всяка смяна в метода на даване на тази поддръжка би трябвало да бъде съобразена на първо място с потребностите на хората, които разчитат на нея, а не само с бюджетни съображения.
Велислава Делчева подчертава, че забележителна част
от правоимащите семейства се отопляват с дърва, въглища, пелети и други твърди горива, които всекидневно се закупуват авансово и в по-големи количества
още при започване на отоплителния сезон.
Разделянето на помощта на две елементи може да затрудни хората да обезпечат нужното гориво в точния момент или да ги принуди
да търсят заеми и спомагателни средства.
В мнението се показва още, че в доста обитаеми места доставчиците изискват заплащане при доставката, а закупуването на по-малки количества след това постоянно е обвързвано с по-високи разноски. Това би понижило действителния резултат от обществената поддръжка и би сложило в по-
неподходящо състояние най-уязвимите семейства.
Омбудсманът предизвестява, че сходна смяна може да докара до неспособност за навреме закупуване на гориво, риск от ограничение на отоплението през зимните месеци, задлъжняване и утежняване на здравословното положение на възрастни хора, хора с увреждания,
самотно живеещи лица и фамилии с деца.
„ Социалното подкрепяне следва да се основава на почитание към човешкото достолепие и на доверие към жителите, а не на догатката, че страната би трябвало да взема решения вместо тях “, написа омбудсманът.
Като решение Велислава Делчева предлага,
в случай че бъде въведена опция помощта да се изплаща на два транша, това да става само по избор на правоимащото лице или семейство, като изборът сред еднократно и разсрочено погашение да бъде заявяван още при подаването на молбата-декларация.
Източник: flashnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР