Омбудсманът Диана Ковачева изпрати становище до министъра на труда и

...
Омбудсманът Диана Ковачева изпрати становище до министъра на труда и
Коментари Харесай

Омбудсманът настоя за реални промени в Кодекса на труда при онлайн работа

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати мнение до министъра на труда и обществената политика Иванка Шалапатова по отношение на оповестения на уеб страницата за Обществени съвещания план на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда, който цели рационализиране на нормативната уредба за работата от разстояние.

Омбудсманът е безапелационна, че би трябвало да бъдат преосмислени препоръчаните текстове за обезпечаване на сигурността при работа и упорства да се предложат законодателни решения, които действително да реализират възстановяване на организацията на здравословните и безвредните условия на труд за работещите онлайн. 

„ Като омбудсман постоянно съм подкрепяла законодателните решения, с които ще се реализира усъвършенстване на правната уредба в региона на трудовото законодателство и това, осигуряващо здравословни и безвредни условия на труд, която ще докара до по-добра отбрана на трудовите права на хората “, написа проф. Ковачева.

Тя обаче обръща внимание, че с по този начин препоръчаните промени се разпореждат спомагателни, неприсъщи отговорности на служащите и чиновниците, които ще правят работа от разстояние. Например - да дават на работодателя писмена информация за характерностите на обезпеченото от тях работно място, в което ще работят онлайн. Освен това чиновниците би трябвало да подсигуряват, че помещението, в което ще бъде работното им място, е с задоволително повърхност и има изискванията за работата от разстояние без риск за здравето и сигурността - член 107и, алинея 2.

Диана Ковачева е безапелационна, че съгласно настоящото законодателство - (чл. 107к, алинея 2 и 3 КТ) обезпечаването на тези условия е напълно обвързване на работодателя, който би трябвало да обезпечи здравословни и безвредни условия на труд на работното място, в това число и когато то е в дома на служащия, като носи отговорност при неспазване на това свое обвързване.

Омбудсманът показва още, че осъществяването на тези отговорности е сложно и включва дейности от страна на работодателя, респективно службата по трудова медицина, за осъществяване на надзор на факторите на работната среда, които отговорности не могат да бъдат сменени от субективната преценка на служащия.

„ Работникът няма по какъв начин да направи преценка дали помещението, в което ще бъде работното му място е с задоволителна повърхност, която да му разрешава да прави работата от разстояние без риск за здравето и сигурността му. Не следва да се основава опция служащият да носи отговорност за дадената от него преценка. Тя следва да се базира на експертни критерии и знания, с каквито нормално служащият не разполага. В този смисъл не е целесъобразно и работодателят да се довери на тази преценка “, аргументира се омбудсманът.

В мнението си проф. Ковачева поддържа въвеждането в трудовото законодателство на така наречен „ право на изключване “. Това е правото на служащия или служителя да не реализира електронна връзка с работодателя по време на регламентираните почивки, с цел да не се позволява нарушение на законоустановените почивки и за възстановяване на опциите за съчетаването на професионалния и персоналния живот.

„ Намирам тази смяна за вярна и нужна. Но също по този начин бих желала да обърна внимание, че това право на необезпокоявано прилагане на отмора от страна на служащите следва да бъде обезпечено на всички наети служащи, а освен на работещите от дистанции “, акцентира публичният бранител.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР