Оман заяви, че в Ормузкия проток няма да се събират

...
Оман заяви, че в Ормузкия проток няма да се събират
Коментари Харесай

Оман: Никой не предвижда такса за преминаване на Ормузкия проток

Оман съобщи, че в Ормузкия пролив няма да се събират " такси за прекосяване ", откакто по-рано заяви, че дружно с Иран изследва " удръжките ", които биха могли да бъдат начислени за услуги, свързани с ръководството на този стратегически пролив, съобщи Франс прес, представена от Българска телеграфна агенция.

Министърът на външните работи на Оман Бадр Албусайди уточни, че " бъдещите съглашения по отношение на протока не включват събирането на такси за прекосяване ".

Тези изказвания бяха направени по време на среща в Манама сред външните министри от страните от Персийския залив и американския държавен секретар Марко Рубио, който повтори безапелационната позиция на Вашингтон срещу въвеждането на такси за прекосяване, изразявайки опасения от " цялостен безпорядък ".

Иранският Корпус на гвардейците на Ислямската гражданска война (КГИР) разгласи през днешния ден, че безвредното прекосяване на плавателни съдове през Ормузкия пролив е допустимо само по направления, следени от Иран, и че всеки нов кулоар, разгласен без координиране с Техеран, е " недопустим ".

Според КГИР това е риск за сигурността. Гвардията разгласи, че ще предприеме дейности против кораби, които не съблюдават условията в това отношение, сложени от Техеран.

По-рано Оман разгласи, че е координирал дейностите си с Международната морска организация (ММО) за обезпечаване на краткотраен морски кулоар за кораби, които желаят да преминат през Ормузкия пролив. Това бе обявено от оманската държавна новинарска организация, представена от Ройтерс.

Ормузкият пролив свързва Персийския залив с Оманския залив.

 

 
 
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР