Олимпийските кръгове, прикрепени към Айфеловата кула, се превърнаха в нова

...
Олимпийските кръгове, прикрепени към Айфеловата кула, се превърнаха в нова
Коментари Харесай

Олимпийските кръгове върху Айфеловата кула във Франция разпалиха нова политическа битка

Олимпийските кръгове, прикрепени към Айфеловата кула, се трансфораха в нова причина за политически битки във Франция.  Кметът на Париж Ан Идалго сподели, че желае да ги резервира тъй че „ празничният дух “ на сполучливите игри да продължи дълго след края им. Нейните противници обаче виждат в това опит да се залепи афиш на предизборната й акция върху един от най-емблематичните монументи в света преди идващите избори за кмет през 2026 година

На изборите Идалго ще се изправи против Рачида Дати, министър на културата в оставка и сегашен кмет на региона, където се намира Айфеловата кула.

Дейвид Алфан, десен парижки градски консултант и съдружник на Дати, сподели, че Идалго „ прави всичко допустимо, с цел да възвърне позитивните резултати “ от Олимпиадата.

„ Тя сподели огромна доза политически опортюнизъм “, сподели Алфанд. „ Айфеловата кула не е основана, с цел да висят неща върху нея. "

Париж 2024 година продаде на френската аудитория семейството на игрите, като се зарече да ги направи „ най-зелените в историята “, обещавайки да употребява най-вече съществуваща инфраструктура за задачите на устойчивостта, а разноските да не излязат отвън надзор. Много от краткотрайните обекти бяха издигнати в сърцето на града, тъй че емблематични монументи като Айфеловата кула станаха част от фона на събития като церемонията по откриването или плажния волейбол.

След игрите тези краткотрайни структури би трябвало да паднат. Централният Париж би трябвало да се върне в по-голямата си част към това, което беше.

Лагерът на Идалго до момента отхвърляше рецензиите като типичните недоволства на парижани, които са известни с ненавистта си към всяка смяна във френската столица. Пирамидите на I. M. Pei отвън Лувъра бяха подложени на критика след инсталирането им през 80-те години на предишния век и даже самата кула, която инженерът Гюстав Айфел построи за Световния панаир през 1889 година, в началото не се хареса на архитектите и жителите. Романистът Ги дьо Мопасан назова кулата „ великански неуместен скелет “. Твърди се, че той обичал единствено да обядва там, тъй като това било единственото място в Париж, откъдето не можел да я види.

Днес, повече от век по-късно, Айфеловата кула е съвсем универсално обичан монумент, синоним на Франция - и подобен, който мнозина, в това число потомците на Айфел, желаят да останат недокоснати.

„ Пръстените изцяло нарушават дизайна на паметника... той не зачита работата на нашия предходник “, сподели пред POLITICO Оливие Бертло-Айфел, пра-правнук на Гюстав Айфел. Бертло-Айфел ръководи асоциация на потомците на Айфел, която се опълчва на хода на Идалго.

Декорирането на Айфеловата кула не е без казус. Използвана е за предаване на политически послания, като поддръжка за Украйна, и за търговски цели — най-малко един път от Citroën. Но тези съоръжения постоянно са били краткотрайни.

Това е първият път, когато семейство Айфел обществено заема позиция против проектите, свързани с Айфеловата кула, сподели Бертло-Айфел.

В изявление за Ouest France, обявявайки проектите си, Идалго съобщи, че решението е тяхно, защото кулата е благосъстоятелност на град Париж - стига да бъде утвърдена от Международния олимпийски комитет, който прецизно избира местата, на които да бъдат изложени пръстените.

Дати възприе изкусен метод към разногласието, като наподобява искаше да остави другите да нападат. Малко след изказването на Идалго, министърът на културата в оставка означи на X, че Айфеловата кула е „ предпазен монумент “, който може да бъде модифициран единствено при избрани условия и след оценка на въздействието.

„ Противно на това, което споделя, тя не е единствената, която взема решение “, сподели Жулиен Лаказ, президент на асоциацията „ Места и монументи “, най-старата френска асоциация за отбрана на наследството.

Лаказе сподели, че кулата би трябвало да остане знак на Франция и жигосах предлагането на Идалго като метод да се разпространява, прилепвайки към Айфеловата кула като „ паразит “, с цел да може „ да се възползва от нейната популярност … да каже, че това са моите игри “.

Каквото и да е окончателното решение, сегашните 30-тонни стоманени пръстени ще би трябвало да бъдат свалени, защото са прекомерно тежки, с цел да останат там за непрекъснато. Идалго сподели, че градът възнамерява да ги размени с нови, по-леки.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР