Окръжен съд-Силистра призна А.А. за виновен в това, че на

...
Окръжен съд-Силистра призна А.А. за виновен в това, че на
Коментари Харесай

3 години затвор за силистренец причинил смърт при ПТП

Окръжен съд-Силистра призна А.А. за отговорен в това, че на 24 октомври 2023 година при ръководене на личното си моторно транспортно средство е нарушил разпоредбите за придвижване по пътищата, и по несъобразителност е предизвикал гибелта на пасажера в лекия автомобил В.И., на 16 години, от град Силистра. Установено е, че в кръвта на подсъдимия А.А. и потърпевшия В.И. липсват етилов алкохол и наркотични субстанции.

В правосъдно съвещание подсъдимият А.А. изиска от съда да се употребява от плануванаъа законова опция и делото да се гледа по реда на Особените правила на глава 27 от Наказателно-процесуалния кодекс /НПК/ за кратко правосъдно разследване. Ето за какво, в това произвеждане подсъдимият призна напълно обстоятелствата, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и се съгласи да не се събират доказателства за тези обстоятелства в правосъдната фаза. Съобразно диференцираната процедура при постановяване на неоправдателна присъда. съдът наложително понижава наказването, което е наложил с една трета.

С оглед на закона и данните по делото, наказателния състав на съда наложи на подсъдимия наказване по тип „ отнемане от независимост “ за период от три години. Изтърпяването на наложеното наказване бе отсрочено с оптималния очакван в закона изпитателен период от пет години, на съображение член 66, алинея 1 от Наказателния кодекс /НК/. Тази наредбата гласи, че „ когато съдът постанова наказване отнемане от независимост до три години, той може да отсрочи осъществяването на наложеното наказване за период от три до пет години, в случай че лицето не е осъждано на отнемане от независимост за закононарушение от общ темперамент и в случай че съдът откри, че за реализиране задачите на наказването и на първо място за поправянето на наказания не е неотложно да изтърпи наказването. “

С присъдата си съдът лиши подсъдимият от право да ръководи МПС за период от четири години, считано от влизане на присъдата в действие.

Подсъдимият бе наказан да заплати и направените по делото разходи в досъдебната фаза.

Осъденият А.А. е на 20 години, със приблизително обучение, неосъждан, от град Силистра.

Присъдата е постановена с единомислещо болшинство на правосъдния състав, без изразено изключително мнение, и предстои на обжалване или митинг пред Апелативен съд-Варна.
Източник: darik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР