Окончателно парламентът прие на второ четене промените в Закона за банковата несъстоятелност, пр
Окончателно Народното събрание одобри на второ четене измененията в Закона за банковата неплатежоспособност, препоръчани от депутата от Движение за права и свободи Делян Пеевски и неговите сътрудници Йордан Цонев и Хамид Хамид. Законът е прочут и като " Закона против вторичното плячкосване на КТБ ".
В претекстовете на законопроекта е записано, че той цели да се обезпечат ефикасни механизми за попълване на масата на несъстоятелността на банка, оповестена в неплатежоспособност, както и да се противодейства на схеми за вторичното плячкосване на активите, закупени директно или непряко с пари с подобен генезис.
Промените включват възбрана за квесторите, краткотрайните синдици и синдиците да заличават обезпечения, учредени в интерес на банката в неплатежоспособност. Въвежда се и относителна нищожност на всяка договорка за прекачване на взимане с генезис от банка.
Законопроектът планува също оповестяването за оскъдни на всички заличавания на учредени обезпечения, осъществени в интервала от слагането на банката под необикновен контрол до започване на осребряването нейното имущество, както и нищожност на покупко-продажби, имащи за предмет прекачване на дялове или акции, осъществени от длъжници на банка след слагането ѝ под специфичен контрол.
По време на дебатите от „ Българска социалистическа партия за България ” оповестиха, че не поддържат законопроекта. „ Мотивите, които ни се оферират от вносителите, са още веднъж да се трансферират проблемите от болната на хубавичко глава ”, уточни националният представител Тодор Байчев. „ Нямаме никакви учредения да подкрепим направените промени ”, добави той.
В имитация Хамид Хамид от Движение за права и свободи, който е измежду вносителите на законопроекта, съобщи, че препоръчаните промени са напълно в публичен интерес и прикани народните представители деликатно да се срещнат с него. „ Не знам от какви персонални ползи през вчерашния ден и през днешния ден толкоз гневно защитавате едни и същи тези, като са на един апаш, който се крие в Белград ”, уточни Хамид.
В претекстовете на законопроекта е записано, че той цели да се обезпечат ефикасни механизми за попълване на масата на несъстоятелността на банка, оповестена в неплатежоспособност, както и да се противодейства на схеми за вторичното плячкосване на активите, закупени директно или непряко с пари с подобен генезис.
Промените включват възбрана за квесторите, краткотрайните синдици и синдиците да заличават обезпечения, учредени в интерес на банката в неплатежоспособност. Въвежда се и относителна нищожност на всяка договорка за прекачване на взимане с генезис от банка.
Законопроектът планува също оповестяването за оскъдни на всички заличавания на учредени обезпечения, осъществени в интервала от слагането на банката под необикновен контрол до започване на осребряването нейното имущество, както и нищожност на покупко-продажби, имащи за предмет прекачване на дялове или акции, осъществени от длъжници на банка след слагането ѝ под специфичен контрол.
По време на дебатите от „ Българска социалистическа партия за България ” оповестиха, че не поддържат законопроекта. „ Мотивите, които ни се оферират от вносителите, са още веднъж да се трансферират проблемите от болната на хубавичко глава ”, уточни националният представител Тодор Байчев. „ Нямаме никакви учредения да подкрепим направените промени ”, добави той.
В имитация Хамид Хамид от Движение за права и свободи, който е измежду вносителите на законопроекта, съобщи, че препоръчаните промени са напълно в публичен интерес и прикани народните представители деликатно да се срещнат с него. „ Не знам от какви персонални ползи през вчерашния ден и през днешния ден толкоз гневно защитавате едни и същи тези, като са на един апаш, който се крие в Белград ”, уточни Хамид.
Източник: offnews.bg
КОМЕНТАРИ




