Окончателно - Европейският съд по правата на човека в Страсбург

...
Окончателно - Европейският съд по правата на човека в Страсбург
Коментари Харесай

Съдът в Страсбург не прие, че къщи на две ромски семейства в Гърмен са бутнати незаконно

Окончателно - Европейският съд по правата на индивида в Страсбург (ЕСПЧ) реши да отхвърли жалбите на две ромски фамилии поради събарянето на къщите им, тъй като са нелегално издигнати.
Случаят касае фамилиите Айдарови и Илиеви (жалба № 33586/15) и е още от 2011 година. През 2011 година ДНСК установи че постройките, в които живеят жалбоподателите, са противозаконни и издава заповеди за премахването им. Следва обжалване, само че Благоевградският административен съд отхвърля жалбата, като постановява, че жилището е издигнато на общинска земя, без нужните строителни бумаги и не може да бъде узаконено, защото земята е земеделска и за нея в никакъв случай не е издаван обстоен градоустройствен проект.
Жалбоподателите - фамилиите Айдарови и Илиеви, български жители от ромски етнически генезис - живеят в кв. „ Кремиковци “, община Гърмен. Земята, върху която се намира кварталът, е общинска и земеделска. Господин Айдаров апелира заповедта. Първоинстанционното правосъдно решение не е обжалвано. Другият жалбоподател не подава тъжба до съда.
През 2013 година ДНСК стопира осъществяването на заповедите до решаването на казуса с пренастаняването на живущите в региона. През 2015 година, след получено писмо от регионалния шеф на Благоевград, предизвикано от конфликти сред ромското население на квартал " Кремиковци " и жителите на Гърмен, ДНСК насочва предложения до господин Айдаров и господин Илиев за непринудено осъществяване на заповедите за унищожаване. След приключване на периода за осъществяване ДНСК ангажира компания за срутване на постройките сред 13 и 24 юли 2015 година.
Сега към този момент Айдарови и Илиеви оспорват заповедитете - още веднъж пред Благоевградския административен съд. Защитната им теза е, че тези къщи са единствените им жилища и че разрушаването им ще засегне по несъразмерен метод правото им на ценене на персоналния живот и жилище. Съдът отхвърля жалбите. На 7 септември 2015 година жилището на семейство Айдарови е разрушено. Разрушаването на жилището на семейство Илиеви е отлагано неколкократно и към момента не е изпълнено.
Следва тъжба в Страсбург със същите причини - непропорционална интервенция в правото им на персонален живот, жилище и спокойно прилагане на техните притежания, както и че не разполагат с дейно средство за отбрана. Двете фамилии са безапелационни, че разрушаването на постройките е " нечовешко и унизително отношение ".
По отношение на обжалването на заповедите за унищожаване пред административните съдилища, Европейски съд по правата на човека отбелязва, че при всички положения то би било несполучливо. Този извод се постанова, защото в голям брой сходни случаи националният съд е открил, че противозаконни постройки, като тези в квартал " Кремиковци ", не подлежат на легализиране, а според непрекъснатата процедура на Върховен административен съд такива постройки подлежат на унищожаване, без значение от това дали мярката е пропорционална в характерния случай на жалбоподателите.
По отношение на обжалване на дейностите на ДНСК по заповедта за унищожаване на постройките Европейски съд по правата на човека категорично показва, че по принцип вътрешноправно средство, при което пропорционалността на мярката се изследва на стадия на осъществяването ѝ, би могло да бъде дейно. В този смисъл Европейски съд по правата на човека показва, че административните съдилища стартират да основават процедура, в която изследват пропорционалността на ограничения по осъществяване в сходни обстановки едвам след 2015 година, т.е. все още на събитията жалбите против осъществяването са били обречени на крах. Затова Европейски съд по правата на човека приема, че жалбоподателите е следвало да подадат жалбата си в Страсбург още през 2011 година, и я отхвърля, защото същата се явява просрочена.
По отношение на изказванието на жалбоподателите, че дейностите на управляващите са били провокирани от митингите срещу ромите през 2015 година и дискриминационни, Европейски съд по правата на човека приема тезата на страната, че жалбоподателите са разполагали с дейно средство за отбрана, а точно подаване на тъжба или иск по реда на Закона за отбрана от дискриминация, до което не са прибегнали.
Накрая, Европейски съд по правата на човека приема, че недоволството по отношение на разрушаването на къщата на семейство Айдарови е просрочено. Другите дейности по осъществяването на заповедите за разрушение не могат да се приравнят на нечовешко отношение, защото управляващите неведнъж са отлагали осъществяването, признавайки сериозните последици, до които би довело.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР