Около 240 млн. лв. е платила България за организацията на

...
Около 240 млн. лв. е платила България за организацията на
Коментари Харесай

Близо 240 млн. лв. е дала България за избори през 2024 г.

Около 240 млн. лева е платила България за организацията на трите вота, извършени през 2024 година Около 35% от разноските са били за възнаграждение на хората в секционните изборни комисии. Това сподели в изявление за БНР Ива Лазарова, ръководител на Обществения съвет към Централната изборна комисия (ЦИК) и ръководител на Института за развиване на обществената среда. 

Същевременно разноските, направени от участвалите в изборите партии, са към 14 млн. лева.

„ Избирателната интензивност в страната в трите акции, които организирахме през миналата година, не съумя да доближи равнищата от други страни по света. Само за съпоставяне, към 51% е била изборната интензивност приблизително за Европейския парламент през юни в страните членки на съюза, до момента в който в България тя беше към 33% – виждате какъв брой по-малко заинтригувани са като че ли гласоподавателите в страната “, сподели Лазарова. Тя уточни още, че изборната интензивност на последните избори в Съединени американски щати е била към 66%.

По думите ѝ в последната предизборна акция не са давани действителни отговори на проблемите на обществото и тематиките се въртят основно към вътрешнопартийните битки към двете фракции на Движение за права и свободи, а единствената тематика, която ги е измествала, е била обвързвана с евентуалните операции на изборния избор – следения и платен избор. Нищо, което всъщност да вълнува българските жители, установи тя.

Относно заведените в Конституционния съд каузи за резултатите от последния парламентарен избор, Лазарова уточни, че в случай че се стигне до разминавания сред формалните протоколи и данните от повторното броене, може да се преразгледат резултатите в съответните изборни региони, където се следят такива разминавания, само че нищо повече. Тя акцентира, че видеонаблюдението е било основно за засичане на разминаванията, само че то няма да бъде взето поради.

„ Ако се открият гласове, които не са вписани в окончателните протоколи – недействителни гласове, които станат действителни след повторното броене, това ще качи прага за влизане в Народното събрание. Гласовете, които липсват на партия „ Величие “, с качването на прага може да не им стигнат още веднъж “, сподели Ива Лазарова.

„ В последните няколко години видяхме в това число огромните проблеми с квотите в изборната администрация и тук-там безусловно умишлените злоупотреби на равнище секционна изборна комисия. Видяхме по какъв начин спада доверието в целия избирателен развой, всички полемики и разгорещени диспути както от страна на политическите партии, по този начин и в ЦИК по тематиката машинно и хартиено гласоподаване. Има доста неща, които би трябвало да бъдат подложени на необятен и експертен спор “, уточни тя.

Лазарова означи, че когато се пристъпва към законодателни промени на Изборния кодекс, те би трябвало да се вършат с оглед цялостното възстановяване на процеса. Същевременно, в случай че се подхващат в този момент, ще бъдат направени от същите политически обединения, които в последните 4 години не са харесвани във висока степен от гласоподавателите.

„ Ние репродуцираме едни и същи резултати в последните n на брой парламентарни акции. Именно тези обединения, които бяха упреквани в операция на вота, в непрозрачно осъществяване на изборите, с това Министерство на вътрешните работи, с което бяха провеждани предходните избори – точно на тях ще разчитаме да променяме разпоредбите “, сподели тя.

Според нея измежду главните проблеми в последните години е невъзможността на партиите да поемат ангажимент към положителната организация на изборния развой. Така няма по какъв начин повече гласоподаватели да излязат да гласоподават и да имат вяра в честността на изборния развой, сподели Лазарова. 
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР