Небесно шоу предстои тази вечер
Около 21:10 часа тя ще стане оранжево-червена и тогава ще е етапа на цялостното лунно затъмнение, която ще продължи няколко минути
Тази вечер ще станем очевидци на цялостно лунно затъмнение. То се случва само по време на пълнолуние, до момента в който слънчевите затъмнения са по време на новолуние.
" Луната по време на пълнолуние, когато попадне в сянката на Земята, ще придобие един оранжево-червен цвят, съвсем кървавочервена луна ще стане. Максимумът на затъмнението, което ние ще можем да следим от България, ще бъде в 21:10 часа. Малко преди този момент, от 20:30 часа, Луната ще стартира да навлиза в сянката на земята и вместо пълнолуние, ние ще виждаме по какъв начин лека-полека тя все едно ще бъде изяждана от тази сянка на Луната.
Около 21:10 часа ще стане оранжево-червена и тогава ще е етапа на цялостното лунно затъмнение, която ще продължи няколко минути. След това към този момент постепенно ще стартира да се открива и ще стане като полумесец и още веднъж ще бъде пълнолуние ", изясни пред организация " Фокус " доцент Никола Петров, шеф на Националната астрономическа обсерватория " Рожен “, предава lupa.bg.
Той добави, че слънчевите затъмнения са към три пъти по-честие от лунните затъмнения, само че човек нормално е виждал няколко пъти в живота си лунни затъмнения. " Понякога за територия каквато е България, която не е чак толкоз огромна като географски мащаби е допустимо да види единствено веднъж слънчево затъмнение в живота си или даже може въобще да не види в случай че не пътува.
Това е тъй като по време на лунно затъмнение, защото е Земята е значително по-голяма от Луната, сянката ѝ е толкоз огромна, че ние от разнообразни места от земната повърхнина можем да забележим лунното затъмнение. Например в тази ситуация на 7 против 8 септември, лунното затъмнение ще може да бъде следено от централната и западната част на Австралия, от цяла Азия, Европа и Африка. Докато по време на цялостно слънчево затъмнение, лунната сянка, която е върху земната повърхнина е едвам с кулоар от към 120-200 км в широчина и ние би трябвало да попаднем в него, с цел да го забележим ", съобщи доцент Петров.
Специално за жителите и гостите на Смолян в центъра на града ще има проведени от Планетариума наблюдения на цялостното лунно затъмнение довечера.




