Около 1900 преподаватели от 26 висши училища в 12 града

...
Около 1900 преподаватели от 26 висши училища в 12 града
Коментари Харесай

Министър Цоков: Около 1900 преподаватели от 26 висши училища подготвят бъдещи учители

Около 1900 преподаватели от 26 висши учебни заведения в 12 града в България приготвят бъдещи учители. Това заяви министърът на образованието и науката проф. на семинара " Дигитална промяна в образованието на бъдещи учители " във Великотърновския университет " Св. св. Кирил и Методий ", представен от пресцентъра на Министерството на образованието и науката (МОН).

По думите му 600 от тези преподаватели към този момент са били подготвени по Националната стратегия на МОН " Повишаване компетентностите на преподавателите от държавните висши учебни заведения, подготвящи бъдещи учители ". Нейната цел е образованието на студентите по педагогичен специалности да стане по-компетентностно и на практика ориентирано, както и да се развият умения за потребление на модерни цифрови технологии при преподаването. За постигането й е планувано самите преподаватели да преминат целенасочени образования, с цел да се подсигурява придобиването на съответните умения.

" Подготовката на учители в последните 10-15 години в целия свят става от ден на ден компетентностно насочена. Това значи, че преподавателите, които приготвят студенти за бъдещи учители, би трябвало да работят за развиване на техните основни и професионални компетентности. Самите образователни стратегии би трябвало да бъдат ориентирани към повече практическа подготовка ", изясни министър Цоков. Toй даде за образец страни като Канада, Англия, Съединени американски щати и Австралия, където в последните години се развиват такива образователни стратегии, в които огромна част от образователното време на студентите - бъдещи учители минава в базови учебни заведения за насърчаване на на практика професионалните си умения. Проф. Цоков изрази убеденост, че подобен ще бъде резултатът от националната стратегия - обучение, което е обвързвано освен с теоретични познания и избрани концепции, а на първо място с обезпечаването на връзка сред доктрина и процедура, с построяването на позитивни настройки у студентите - бъдещи учители и със основаването на умения, които по-късно да бъдат осъществени в самата образователна среда.

" Изключително значимо е и да се свърже процесът на цифровизация в междинното учебно заведение с построяването на доста положителни цифрови умения на бъдещите учители. Те ще им разрешат без проблем да работят с бъдещите платформи на образование, да основават образователно наличие в  " Дигиталната раница ", да могат да работят в STEМ центровете ", изясни министър Цоков.

По-рано той откри Центъра за новаторски просветителни технологии във Великотърновския университет, построен със средства по Националната стратегия. Такива центрове ще има във всички държавни университета, в които се приготвят бъдещи учители. Ако те съумеят да се развият като мрежа сред обособените университети, ще дадат подтик на свързаността и опцията за обмяна на опит и отзиви сред преподавателите, които приготвят бъдещи учители, сподели министър.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР