Картината на Джаксън Полък, открита у нас, била предназначена за Васил Божков
Оказва се, че картината на американския художник Джаксън Полък, която бе открита у нас при спецакция на ГДБОП и гръцките служби за сигурност под управлението на Европол, е трябвало да стигне до Дубай, при укриващия се в Емирството хазартена> необут Васил Божков.
Това е сензационната версия, стартирана от осведомени от ъндърграунда. В случай, че платното се окаже оригинал, каквото бе заключението на тримата български специалисти, то цената му може да доближи до 50-70 млн. евро.
Припомняме, че незнайната творба на Джаксън Полък бе конфискувана от вкъщи на столичен художник на 18 февруари. Той оказа цялостно подпомагане на проверяващите след 24-часов престой в ареста. Творението е било съхранявано зад четирикрилен дрешник, прилежно увита в чаршаф.
Двуметровото платно е влезнало в България няколко месеца по-рано през Граничен контролно-пропусквателен пункт Кулата-Промахон. Според изказванията, творбата е импортирано от Гърция с микробус „ Фолксваген Транспортер “, дружно с още две други картини, като всички платна са били с документи за генезис.
Неизвестната творба на Полък, открита у нас, е нарисувана за холивудската звезда Лорън Бакол (1924-2014 г.) през далечната 1949 година, излиза наяве от написаното от художника обръщение на гърба на творението. Датата съответствува с 25-я рожден ден на актрисата, която през 1949 година е измежду най-големите звезди на американския екран. Четири месеца по-рано тя подписва брак с друга холивудска легенда – 25 години по-големият от нея Хъмфри Богарт.
Любопитното е, че на гърба на творението има и други знаци, най-интересният от които е подписът и печатът на румънския държавен глава Николае Чаушеску, разстрелян дружно със брачната половинка си Елена на 25.12.1989 година от боен съд в Румъния.
Запознати с интернационалното следствие настояват, че графологичната експертиза е потвърдила, че подписът на Николае Чаушеску е достоверен. Така и не излиза наяве обаче по кое време тъкмо и при какви условия платното попада при него. Предполага се, че след разстрела му, щерка му Зоя съумява да изнесе незаконно от страната най-ценните картини на диктатора в Гърция, с посредничеството на футболния необут на „ Стяуа “ Джиджи Бекали.
Според осведомени преди повече от 20 години творението е било продадено на гръцки корабен магнат от Атина, който даже го реставрирал. По всяка възможност платното е било откраднато дружно с други скъпи творби на изкуството от частен дом в Атина, защото до този миг следствието пази в загадка името на притежателя.
Не е изключено въпросният баровец да не е подал тъжба или пък грандиозната кражба да е защитавана съзнателно в загадка от Дирекцията за гонене на проведената престъпност в Гърция, с цел да не попречи медийният интерес на следствието.
Гръцките медии настояват, че при спецакция на локалните служби за сигурност, извършена на 18 февруари на о-в Крит и в Атина, са били задържани трима гръцки жители, разследвани като трафиканти на творби на изкуството. Смята се, че гърците са изнесли картината на Полък, която е трябвало да бъде продадена зад граница. Според изказванията, те желали 10 млн. евро за платното.
Версията, разкрита от благонадежден източник обаче твърди, че платното на Полък е трябвало да стигне до хазартния необут Васил Божков, който в предишното е осъществил покупко-продажби с гръцки трафиканти на изкуството. Картината обаче нямало по какъв начин да стигне до Дубай и по тази причина била изнесена в София. Според проекта платното трябвало да бъде изпратено в Емирството с частен аероплан.
Мастит колекционер на картини споделя, че още преди месеци в София се заговорило, че Божков щял да продава картина на Джаксън Полък на музея в Абу Даби, само че не обърнал внимание, защото мълвата му се сторила неуместна. Той твърди, че творбата е била предлагана и на други родни богаташи, откакто явно Божков се е отдръпнал от сенчестата договорка.
Тъй като бил предизвестен, че платното се търси от интернационалните служби за сигурност и може да си навлече съществени проблеми с управляващите в Емирството, Божков се отказал да купува картината и да я препродаде на музея в Абу Даби. До момента от родната прокуратура не дават информация за българските медиатори, въвлечени в схемата с незаконната продажба на незнайната до този миг картина на Джаксън Полък.
Говорителят на СГП Десислава Петрова разгласи, че все още е открито, че стилът и техниката на творбата дават отговор на тези на Полък. Извършеният флуоресцентен разбор, който демонстрира точния химичен състав на цветовете сочи, че употребяваните пигменти са сходни с пигментите, употребявани от американския художник в други творби.
Разбира се не е изключено картината да е фалшификат, а не оригинал и това да е осуетило договорката. Според българските изкуствоведи работата е достоверна, само че те надали имат особени знания по случая. Знае се, че най-хубави специалисти са оценителите на „ Сотбис “, които обаче нормално прибират сред 200 и 500 хиляди евро за сходно проучване, което продължава няколко месеца.
Джаксън Полък се счита за най-великия представител на нереалния експресионизъм. Той е роден през 1912 година в американското градче Коди, само че си отива прекомерно рано от този свят – умира в автомобилна злополука на 44 години, откакто кара автомобила си в нетрезво положение. Приживе художникът се радва на важен триумф и популярност. От друга страна избира усамотението и страда от нестабилна душeвност.
През 1945 година се дами за колежката си Лий Краснър, която в следствие оказва значимо въздействие върху творчеството му и способства за посмъртната му популярност. Картината на Джаксън Полък „ Номер 5 1948 “ бе продадена на търг за 140 млн. $ и дълго време държеше върха за най-скъпата картина в международен мащаб. През 2000 година животът на художника става тематика на филм, носещ името му, режисиран от Ед Харис.
Инфо: Уикенд, crimesbg.com