Огромно намаление на заплатите е изненадало депутатите, получили доходите си

...
Огромно намаление на заплатите е изненадало депутатите, получили доходите си
Коментари Харесай

Живи да ги ожалиш: Орязаха депутатските заплати с 2 до 3 бона!

Огромно понижение на заплатите е изненадало депутатите, получили приходите си за месец април. Приблизително понижение е към 25 %. Това прави от 2 до 3 хиляди лв. на човек според от сан и прослужено време. И много повече, в случай че се включат и по този начин наречените безотчетни, прецизира „ “.

Откъде идва шоковото понижение на заплатите , които за елементарния българин са супер високи и преди, и след орязването?

Депутатите получават три пъти междинната заплата, само че в публичния бранш за последния месец на предходното тримесечие. Тоест, за първото тримесечие на тази година са получили 3 пъти междинната заплата за декември, 2021 година. В края на годината публичният бранш получава най-вече пари поради раздаването на по този начин наречените ДМС-ата около празниците или годишни бонуси.

За предишния декември междинната заплата в публичния бранш е била 1872 лв.. Това значи съществена работна заплата за депутатите в размер на 5616 лв.. Следват по 15 % от въпросната сума за присъединяване в комисия, а всички народни представители са членове на две. Което за първите три месеца е предписание по още 1684 лв. на калпак.

По 5 % се поставят за присъединяване във краткотрайна комисия, като се ползва единствено срокът на нейното деяние. В този парламент е имало към този момент 2 закрити комисии, а все още работят три краткотрайни с общо 36-ама депутати. Стартът им е по друго време.

Депутатите получават и по 1 % в допълнение за всяка година трудов стаж. Така депутат, който да вземем за пример е работил в продължение на 20 години, е получавал в допълнение 1123, 20 лв..

Това значи, че един елементарен народен представител е заработвал по към 8400 лв. .

Без да броим краткотрайните комисии и другите надбавки, а те не са малко. Ето ги:

Председателите на парламентарните групи в Народно събрание и ръководителите на парламентарните комисии получават надбавка върху главната депутатска заплата от 35 %. От това се облажват 24 шефове на непрекъснати комисии и още седмина на парламентарните групи. Те прибират в допълнение 1965,60 лв..

Седемте зам.-председатели на Народното събрание получават бонус в размер на 45% от главната депутатска заплата (2527,20 лева.), а ръководителят на Народно събрание - 55% повече (3088,80 лева).

Всеки депутат, който е защитил докторат, получава спомагателен бонус от 10 % върху заплатата - 561,60 лв., гласи правилникът на Народното събрание. Няма точна статистика на докторантите, само че не са малко.

Тоест, близо половината депутати взимат над въпросната сума от 8500 лв. брутна заплата .

Какво се получава? По предварителни данни на Национален статистически институт междинната брутна заплата за март в публичния бранш е 1618. Това прави с 254 лв. по-малко от декемврийската прогнозите на държавния институт. Или понижение с близо 762 лв. на главната заплата на депутатите. Оттам тя пада с над 200 лв. от присъединяване с парламентарни комисии. Всеки може да пресметна загубите от прослужено време или заемане на шефските места в Народното събрание.

Пак съгласно правилника за активността на Народното събрание, Народното събрание поема спомагателни разноски на народните представители, проведени в парламентарни групи, и на народните представители, нечленуващи в парламентарна група, в размер на две трети от главното месечно заплащане на народните представители.

Това са така наречен "безотчетни средства ", за които парламентарните групи дефинират метода на разпределението на средствата, отчитането и контрола. Тези средства могат да се употребяват за възнаграждение на сътрудници, съвещания, експертизи, пространства и други действия, свързани с работата на народните представители в Народното събрание и изборните им региони.

Тези средства се разпределят от парламентарната група и не са наложителна част от прихода на депутатите. Те се превеждат по банков път, а националният представител и групите би трябвало да разгласят в интернет страниците си информация за разходването. С повишаването на депутатската заплата тези пари също се бяха нараснали до 3744 лв. на месец.

Този факт не е да занемаряване, защото депутатите не поставят парите в джоба, само че към този момент са назначили сътрудници .

Така съгласно приблизителни калкулации депутатите ще изгубят към 25 % от полагащото им се до момента.

Това прави приблизително от 2 до 3 хиляди лв. на калпак.

„ Толкова, понижението е към 25 % “ пресметна народен представител от ръководещите.

Народните избраници имат и различен заложен в правилника бонус. Те могат да получават "допълнителни хонорари при осъществяване на предпочитани за страната задания в размер до 25 на 100 от главното месечно заплащане ", написа текста на чл.7 ал.2. Това са още 1404 лв.. Миналата година депутати разясниха, че такива бонуси в никакъв случай не са изплащани. Твърдение, което по наша инспекция дава отговор на истината./БЛИЦ.бг


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР