Огромни астероиди с диаметър до един километър през следващите 32

...
Огромни астероиди с диаметър до един километър през следващите 32
Коментари Харесай

Астероиди се приближават опасно до Земята през следващите 32 години


Огромни метеорити с диаметър до един километър през идващите 32 години повече от 10 пъти могат да се приближат до Земята на рисково разстояние, предвижда Центърът „ Антистихия “.

"До 2050 година се чакат 11 срещи с метеорити на дистанции по-малки от междинния радиус на лунната орбита (385 000 км). Размерите на тези обекти са в интервала от 7 до 945 метра", се показва в документа.

Най-опасният е метеоритът Апофис (99942 Apophis) с диаметър 393 метра. На 13 април 2029 година той ще се приближи до Земята на разстояние от 38 400 километра, което е покрай височината на орбитатата на геостационарните спътници (35 800 км). Скоростта на доближаване ще бъде 7,42 км/сек.

Според Центъра "Антистихия", през 2017 година повече от 730 метеорита са доближили Земята на разстояние по-малко от 10 милиона километра. От тях метеорити с диаметър над 100 метра рисково са се сближили със Земята съвсем 100 пъти.

Към огромните галактически обекти се отнасят метеоритите, чийто диаметър е повече от километър. На Земята са известни към 120 доста огромни астероидни кратери. В Русия най-големият от тях е Попигайската долина в северната част на сибирската платформа. Размерът на вътрешния кратер е 75 километра, външният кратер е 100 километра. Катастрофата се е случила преди към 36 милиона години.

С рухването на един огромен астероид, някои учени изясняват всеобщото изгубване на живи организми (преди към 250 милиона години). Друг астероид, съгласно хипотезата на Луис Алварес, докара до изгубването на динозаврите.

Сравнително по-малките обекти също съставляват сериозна опасност за Земята, защото техните гърмежи наоколо до обитаеми места, вследствие на ударната вълна и топлината могат да доведат до обилни вреди, съизмерими с провалите на атомен гърмеж. Само по случайност рухването в необитаем регион на Тунгуския астероид на територията на днешния Красноярски край през 1908 година не е предизвикало такива последици. /РИА Новости
Източник: bgnes.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР