Ограничаването на свободата на изразяване в социалните медии е грешен

...
Ограничаването на свободата на изразяване в социалните медии е грешен
Коментари Харесай

Андрей Новаков: Ограничаването на свободата в социалните медии е грешен подход

Ограничаването на свободата на изложение в обществените медии е неверен метод и би направило тези, които популяризират дезинформация жертви. Това сподели пред Българска национална телевизия евродепутатът Андрей Новаков от ГЕРБ-СДС/ЕНП. Коментарът му е по отношение на полемиката сред Бюрото на Европейския парламент в България и Асоциацията на европейските публицисти. Тема беше " Кой всява разделяне? Заплахите за демокрацията от новите технологии ". Какви са вероятните решения, които се оферират на европейско ниво и какви дейности би трябвало да се подхващат Новаков отговори:

Българска национална телевизия: Г-н Новаков, новите технологии постоянно се употребяват като инструмент за поощряване на антидемократични възгледи и разделяне в обществото. Като евродепутат, по какъв начин оценявате тази опасност?

Андрей Новаков: " Вече няколко пъти може да следим доста от близко директният електорален резултат от обществените медии. Вече не са един и двама политическите персони, които са натрупали своята известност най-много през обществените мрежи, тъй че да се подценява тяхната роля към този момент е наивно. "

" Последният път, когато видяхме тяхната мощ да бъде подценена, бяха социологическите изследвания на изборите в Румъния. На един от претендентите за президент, на който социологическите проучвания му отреждаха 5% получи 25%. Това демонстрира тяхната роля. Лошото е, че скрито зад свободата, всеки може да показва мнението си. Често пъти се прокрадват доста съмнителни тези от анонимни създатели, които или приканват за принуждение, или вредят на хората, като популяризират дезинформация, било то за разнообразни заболявания, ваксини или тайни теории, които карат хората да имат вяра в небивалици. "

Българска национална телевизия: Дезинформацията в интернет постоянно подхранва крайни и антидемократични възгледи. Смятате ли, че актуалните европейски политики са задоволително ефикасни, с цел да лимитират този проблем и какво още може да се направи?

Андрей Новаков: " За жал не. Това е едно от слабите места на демокрациите, които разрешават цялостна независимост на изложение, цялостна медийна независимост. Това е извънредно позитивно, само че за сметка на това диктаторските режими са изцяло ефикасни в това да се популяризира дезинформация. Това значи, че тези от нас, които се занимаваме с политика, би трябвало да ставаме по-добри в това да обясняваме на хората по какъв начин сами да отсяват новините и на какво могат да се доверяват. Често пъти съмнителни уеб сайтове с бомбастични заглавия попаднали инцидентно в обществени мрежи, не могат да бъдат меродавен източник на информация. Ако нещо ти се предлага гратис и комфортно най-вероятно продукта си ти. "

Българска национална телевизия: Според Вас, може ли да се откри баланс сред развиването на нововъведенията и ограничението на антидемократичните резултати на новите технологии?

Андрей Новаков: " Да, без подозрение. Според мен ограничението на свободата на изложение на обществените медии е неверен метод. Това би направило тези, които популяризират дезинформация жертви. Техният мотив ще бъде, че свободата им е лимитирана и биха привлекли още повече внимание. Трябва да станем по-добри в връзката и да създадем механизми. За жал това е комплициран развой и с цел да бъде осъществен, би трябвало да се разграничава по някакъв метод от предходните опити. През историята - практиката е била заглушаване на публично мнение, без да има различна позиция. "

Българска национална телевизия: Технологичните платформи постоянно се употребяват за разпространяване на агитация и операция, това отслабва демократичните институции. Как работите като евродепутат за налагане на по-строги правила против тези платформи и техните антидемократични резултати?

Андрей Новаков: " Участвах в основаването на механизъм, който отпуска финансиране за медии. Те би трябвало да се занимават и в това число с инспекция на обстоятелствата и издание на достоверна информация. Това е един от методите, въпреки и към момента да има много незнайни, тъй като все някой би трябвало да подбере медиите, които да ревизират обстоятелствата, само че постоянно може да има наранени, за какво една медия е определена пред друга. От тази висока естрада в Европа подбутвам хората да разсъждават и да търсят обстоятелствата. Преди години сътворих осведомителна система, която се споделя “Евро Финансирай ”. Тя ревизираше опциите за европейско финансиране на всеки човек и на всяка организация, тъй като една от тематиките, която закупи известност у нас е, че България заплаща повече на Европейския съюз от колкото получава, а това е ослепителен образец за дезинформация. "

Автор: стажант-репортер Християн Христов


Последвайте ни във и

Вече може да ни гледате и в
Намерете ни в
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР