Ограничаването на доставките на природен газ от Русия създаде неравновесие

...
Ограничаването на доставките на природен газ от Русия създаде неравновесие
Коментари Харесай

Финансов експерт: Догодина ще видим дъното на пазарите, тогава е времето за агресивни инвестиции

Ограничаването на доставките на природен газ от Русия сътвори неравновесие в търсенето и предлагането, което докара до извънредно високи цени на природния газ преди няколко месеца. Сега поради топлото време и поради това, че към този момент има задоволително газ, се получи по този начин, че при цялостни складове цените падат, потреблението си остава към момента като за пролетно време и това в някаква степен сътвори един абсурд – фирмите и страните да имат доста безценен природен газ, а в това време да има от ден на ден и повече газ на ниски цени.

Това разяснява в ефира на Euronews PrimeTime финансовият специалист Цветослав Цачев.

По думите му природният газ в Европа се употребява в огромна степен за генерация на електричество, до момента в който в България ние нямаме този проблем.

„ Това незабавно се отразява в по-високи цени на тока в Европа, по-висока инфлация “, уточни Цачев и предвижда, че на равнище Европейски Съюз инфлацията може би няма да се форсира, само че ще остане много висока, до момента в който в България ще усетим понижение.
Следващата половин година ще забележим високи равнища на инфлацията, само че не толкоз колкото бяха през последните месеци. Лошото е, че това идва с от ден на ден и повече осезаемо понижение на потреблението и икономическата интензивност и в доста браншове тези високи разноски за електрическа енергия ще доведат до ограничение на стопанската система.
Финансовият анализатор предвижда криза в Европа, „ изключително в Германия “.

За хората с задължения наклонността за повишение на лихвите сигурно ще се усети, счита Цачев.

„ За хората със спестявания търсенето на опция на битката с инфлацията не би трябвало да бъде приоритет, заради простата причина, че финансовите пазарите се движат надолу. Не е предходна бурята, която виждаме от повишението на лихвите – спадът на фондовите пазари примерно, тъй че не би трябвало да се бърза единствено и единствено да се избавят парите от инфлация. Да се изчака и към момента да се търси отбраната на парите. Много по-добре е инфлацията да вземе 4-5 % на година, в сравнение с вероятно някакъв срив на пазарите, който да бъде 30-40% “, разяснява финансовият специалист.
Смятам че през идната година ще забележим дъното на пазарите. Икономиката ще тръгне нагоре, само че лихвите няма да бъдат свалени на нулеви равнища, което значи, че всеки който има някакви пари и желае да ги влага, с цел да ги защищити от инфлацията – следващата година ще бъде по-добрият вид да бъде нападателен и да купува, когато на пазара има някаква суматоха и боязън.
Цачев поучава да влагаме там, където ни носи задоволителна възвращаемост, компенсираща равнищата на инфлация.

„ Ако купите парцел, който носи доста невисок приход, това не е добра инвестиция, тъй като инфлацията още веднъж ще бъде по-висока, в сравнение с е възвращаемостта “, означи той.

По думите му има доста привлекателни активи в международни акции, които са спаднали доста съществено. „ Само на Facebook акцията на Meta Platforms е паднала три пъти, само че може би това не е дъното ѝ “, уточни Цачев и добави, че в един миг ще има и доста привлекателни пазари и акции в България.

Според финансовия анализатор огромните компании и бизнесът в международен мащаб сензитивно изостават в това да влагат в добива и преработката на нефт и не съумяват да компенсират търсенето. „ Оттук идват огромните проблеми на петрола “, счита Цачев.

Целия диалог вижте във видеото.
Източник: euronewsbulgaria.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР