Официалната линия на бедност в България от 1-ви януари догодина

...
Официалната линия на бедност в България от 1-ви януари догодина
Коментари Харесай

КНСБ е против методиката за определяне на размера на линията на бедност

Официалната линия на беднотия в България от 1-ви януари следващата година ще бъде 504 лв. вместо досегашните 413 лв.. Това планува план на държавно разпореждане. Срокът за публично разискване на документа изтича през днешния ден, осведоми БНР.

От КНСБ към този момент оповестиха, че не са съгласни с плана и желаят линията на беднотия за 2023 година да бъде 541 лв.. Синдикалистите упорстват и за смяна в методиката за определянето ѝ, като главният им мотив е обвързван с високата инфлация, а също и с енергийната беднотия.

След многократни промени, правени от разнообразни държавни управления в последните години, след решението, взето през лятото на предходната година, линията на беднотия се дефинира по специфична методика, като се употребяват данните от проучването на Евростат " Статистика на приходите и изискванията на живот " за миналата година, известна като СИЛК. С увеличението на линията нарастват и обществените помощи по Закона за общественото подкрепяне и финансовата поддръжка по Закона за хората с увреждания.

Предложената от държавното управление стойност от 504 лв. за 2023 година компенсира изоставането на националната линия на беднотия по отношение на проучването СИЛК, повишаване с 22 %, или 91 лв., по отношение на размера от миналата година, се споделя в претекстовете на общественото министерство за предлаганата стойност. Оттам припомниха, че за последните 10 години това е най-големият ѝ растеж.

Основната офанзива на КНСБ към оферти размер на линията на бедността за следващата година е обвързвана точно с методиката на определянето ѝ. От синдиката напомнят, че през 2019 година беше призната методика, според която се употребяват данните за линията на беднотия от проучването СИЛК на Евростат за миналата година, като обаче размерът се индексира с цените на дребната по състав кошница за декември на миналата година на годишна база.

Синдикатът направи компромис, като одобри през предходната година да се направи изменение на методиката, с което се анулира корекцията за индексиране с цените на дребната кошница. Сега КНСБ упорства инструментът за поправяне с инфлацията, основан на дребната потребителска кошница, на данните на СИЛК да се възвърне. Този аршин има основно значение, изключително в обстановката на висока инфлация, тъй като отчасти ще покрива насъбраната инфлация, отчитайки ценовата динамичност в потреблението на най-нискодоходните семейства, безапелационен е президентът на синдиката Пламен Димитров:

" Ако някой действително мисли за хората, би трябвало да гледа какво става в действителния живот. Колко пари, по какъв начин и кои хора да бъдат подкрепени ".

Според сметките на синдиката обективната линия на беднотия за следващата година би трябвало да е 541 лв., което е растеж с 30,9 на 100 по отношение на сегашната. От КНСБ припомниха данни на Националния статистически институт за 2021 година, съгласно които 23,7 % от популацията в България, или малко над 1,6 милиона души, не могат да поддържат дома си задоволително топъл. Средният % за Европейския съюз е 7,4.

Синдикалистите чакат през идващите месеци да има продължаващ растеж на цените и предизвестиха, че новото нарастване на цените на енергоносителите излиза отвън границите на обществено търпимите цени.

Друга рецензия на синдиката е обвързвана с това, че линията на беднотия по СИЛК отразява положение отпреди две години, т.е. има прекомерно огромен времеви лаг сред годината на проучване на приходите и годината, към която се ползва линията на беднотия. Според синдикалните специалисти при съществуването на рисково повишаване на цените е изцяло обективно да се ползва и коректив за индексиране с насъбраната инфлация въз основата на настоящи данни.

От Българската стопанска камара разясниха, че изчислението на линията на бедността за следващата година на 504 лв. е законосъобразно. Икономическият консултант в работодателската организация Щерьо Ножаров съобщи:

" Това е механически развой, при който изчислението е правилно и законосъобразно. Методологията е изменена и тя напълно е обвързана с европейското проучване. България минава върху европейските модели ".

За настояването на КНСБ за връщане на остарялата методика от 2019 година:

" Всяка статистика има лаг. За да имаме годишна статистката и да избегнем сезонните циклични съмнения в индикаторите, би трябвало да гледаме предишни години. Няма по какъв начин да стане това, което желаят синдикатите. И не може всяка година да променяме методологията ".

Относно прогнозите за продължаваща инфлация и за достигането ѝ до стойности от 20 %:

" Прогнозите не дават отговор на анализите от Национален статистически институт. Инфлацията тази година няма да надвиши на годишна база 14,5%. Последните данни от юни демонстрират поевтиняване на редица групи артикули. За идната година всички предвиждат понижаване на инфлацията в България на половина ".
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР