Одобрени са методологии и критерии за подбор по две процедури по Програма Развитие на регионите“ за близо 940 млн. лв.
Одобрени са Методологии и критерии за асортимент на интервенции по две процедури в границите на Приоритетна ос 4: „ Подкрепа за индустриални вложения в огромни предприятия в район Стара Загора “ и „ Социално-икономическа промяна на минни терени “ по Програма „ Развитие на районите “ 2021-2027. Първата е на стойност 463 млн.лв., а втората - 476 млн.лв.
Това реши Комитетът за наблюдаване на Програмата, оповестиха от Министерство на регионалното развитие.
По време на съвещанието Юра Витанова – заместник-министър на районното развиване и благоустройството и Ръководител на Управляващия орган на Програмата заяви, че над 192 млн. лева ще бъдат отпуснати за повишение на енергийната успеваемост на многофамилни жилищни здания в Стара Загора, Перник и Кюстендил. Средствата са по Програма „ Развитие на районите ” 2021-2027 година, Приоритет 4 „ Справедлив преход “.
„ Миналата година успяхме да наваксаме насъбраното закъснение в осъществяването на програмата, ускорихме процесите за кандидатстване за европейските средства, с цел да не загубим опциите за финансиране и в този момент сме на стадий подписване на контракти “, заяви заместник-министърът. Тя акцентира, че са били подадени общо 329 планови оферти от трите района, за над 400 млн. лева, като през месец януари тази година завърши и оценката на подадените планове. Одобрени за финансиране са общо 129 плана. Във допустимо най-кратък период следва подписване на договорите за даване на помощта.
„ Целта ни е да създадем всички вложения забележими за жителите и да променяме заобикалящата ни среда “, акцентира заместник-министърът и добави, че приоритет в работата на екипа ѝ е да подсигуряват целесъобразното вложение на европейските средства и запас, и качественото осъществяване на утвърдените планове.
„ Успяхме да обявим процедура и за финансиране на логистични паркове, сега тече процедурата и за диверсификация на дребните и междинни предприятия “, осведоми още заместник-регионалният министър.
С реализирането на дейностите на утвърдените планове ще бъдат подкрепени ограничения за повишение на енергийната успеваемост на многофамилни жилищни здания, в това число за понижаване на енергийната беднотия, в най-силно засегнатите от климатичния преход области Перник, Кюстендил и Стара Загора, както и в общините Нова Загора, Ямбол, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово и Сливен. След осъществяване на енергоспестяващите ограничения в трите района би трябвало да реализират клас на енергопотребление „ В “ или по-висок, като по този метод ще бъде подкрепят прехода към климатична индиферентност на трите района. Процедурата за безплатна финансова помощ се осъществя посредством Фонда за обективен преход и национално съфинансиране.
По Приоритет 1 „ Интегрирано градско развиване “ на Програма „ Развитие на районите ” 2021-2027 година, все още, за 10-те градски общини – бенефициенти по програмата на първа фаза са утвърдени 70 планови хрумвания на обща стойност над 712 млн. лева Това са Столична община, Благоевград, Бургас, Стара Загора, Пловдив, Русе, Велико Търново, Варна, Видин и Плевен. До 31 март тази година бенефициентите би трябвало да подадат планови оферти за втора фаза на оценка.
Успоредно с ускорената работа по Приоритет 1, Управляващият орган работи и за наваксване на закъснението по Приоритет 2 „ Интегрирано териториално развиване на районите “, стана ясно от думите на заместник-министъра. Към момента тече оценка на 34 броя концепции за интегрирани териториални вложения на втора фаза.
По време на съвещанието беше показан и настоящият статус на привършване на Оперативна програма “Регионално развитие” 2014-2020.

