Очакванията на туристическия бранш са за по-добър сезон през тази

...
Очакванията на туристическия бранш са за по-добър сезон през тази
Коментари Харесай

Илин Димитров: Очакваме по-добър сезон и повече туристи от Великобритания и Румъния

Очакванията на туристическия отрасъл са за по-добър сезон през тази година спрямо предходната, сподели министърът на туризма Илин Димитров.

Българският екскурзиант ще продължи да е номер едно в България. Има и огромен интерес от страна на Обединеното кралство, откъдето има над 30 % повече записвания от предходната година. Ръст бележат и поръчките от Румъния - с над 7 %, Израел - също.

Навсякъде виждаме засилен интерес към България. Донякъде оказва помощ и това, че тук успяхме да задържим цените на услугата на положително равнище, до момента в който в Централната Европа тези цени нарастнаха към два пъти. В България растежът е към 2-2,5 % и кореспондира с икономическата обстановка, сподели Илин Димитров на конгрес " БГ ТУРИЗЪМ - ЗИМА 2022/2023 ", проведен от Българска телеграфна агенция в Банско.

Той уточни, че през вчерашния ден се е върнал от ревю в Лондон, където основата тематика е била обвързвана с идния зимен сезон. Светът стартира да приказва за туризъм от ден на ден, разяснява министърът.

Министър Димитров уточни, че новината за дотации за електрическа сила е мечтана и чакана, и ще помогне на хотелиерите да могат по-устойчиво да ценообразуват и да знаят какви ще бъдат разноските им. " Хотелиерите ще преценяват дали тази помощ е задоволителна, само че е реалност, че има мярка, която задържа цената на тока при сериозната инфлация ", сподели министърът. Той уточни, че би било хубаво да има решение и за обезщетения за природния газ, само че добави, че това е европейско решение.

Според него това, което има в България като съответствие цена-качество, е настина положително. " Продължаваме политиката на предходното държавно управление - да развиваме и различния тип туризъм. Правим срещи в пет страни с представители на бизнеса, с цел да покажем, че страната застава зад туризма, сподели още министърът.

Той заяви, че към хотелиерите, приемащи украински бежанци, са изпратени писма, с които са поискани извлечения от резервационните им системи и тези за изхранване, с цел да няма пропуснати заплащания, а по този метод министерството демонстрира грижа за сектора.

Министерството е почнало акция и за разпространение на туризма в няколко страни, първата от които е била Полша. Предстои такива срещи да бъдат направени и в Израел, Англия, Германия, Чехия, Унгария. Те ще бъдат осъществени преди началото на летния сезон.

Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР